28 липня День хрещення Київської Русі

28 липня — День хрещення Київської Русі! Дізнайтеся у нашій статті більше про історію цього свята, легенду, пов’язану з цією подією, а також про традиції та святкування річниці хрещенні Русі.

Історія свята День хрещення Київської Русі-України

Про князя Володимира, який хрестив Русь нам відомо не так багато. А про його реформи та діяльність ми можемо судити лише з літописів, що збереглися до наших часів. І саме він, відповідно до історичних згадок, хрестив Русь у 988 році. Головне джерело — «‎Повість минулих літ». Завдяки Нестору-літописцю ми можемо відтворити хід подій кінця 10‎ століття.

Князь Володимир: від язичницької реформи до Хрещення Русі

Князь Володимир славився своїми реформами. Ще до того як хрестити Русь, він мав язичницькі погляди, тож намагався закріпити язичницьку віру і в державі. Його язичницька реформа охоплювала встановлення пантеону богів. Головним богом він вважав Перуна. Однак уже тоді він вагався з цим рішенням, оскільки язичництво здавалося йому застарілим.

Деякі історики стверджують, що Володимир одразу планував запровадити релігію, присвячену самому лише Перуну, щоб наблизити свою віру до більшості вірувань світу. Проте будь-що, пов’язане з язичництвом, вважалося в інших країнах чимось дуже застарілим, тож Володимир, аби змінити ставлення інших до Русі, мав впроваджувати нову релігійну політику.

Князь обирав релігію для своєї держави, і не одразу прийшов до християнства, адже йому на вибір були усі релігії світу. Наприклад, християнство дозволило б закріпити дружні відносини з країнами, де воно вже існувало: Польща, Чехія та Візантія. Однак водночас князь розумів ризик того, що ці держави можуть згодом втручатися у справи Русі.

На сьогодні найімовірнішою історією хрещення Русі є така: у ті часи у Візантії був складний період. Володимир пообіцяв сусідній державі допомогти, за що просив у імператора руки та серця його сестри Анни. Імператор Василій II ледь погодився на такий шлюб, оскільки Анна була християнкою, тоді як князь залишався язичником. Володимиру не залишалося нічого іншого, як охреститися. Хоча імператор потім підло порушив умову договору і не віддав сестру за князя Київського. Тоді Володимиру Великому довелося захопити одне з візантійських міст, тож імператор був вимушений виконати обіцянку, і Анна стала княгинею.

Після таких подій Володимиру нічого не залишалося, як здійснити наступну релігійну реформу — хрестити Русь. Відбувалося це, за деякими джерелами, вже в 990 році. Тоді князь наказав будувати церкви на місцях ідолів. Деякі історики переконані, що методи князя були дуже жорстокими, адже хрестив він «Хрестом і мечем». Через це багато хто сприймав такі нововведення не дуже радо. Не всім людям подобалося, що їх змушують відректися від вірувань предків.

Проте настрій народу швидко змінився: язичництво було пов’язано зі стихійними бідами та природними явищами, а християнство було вірою, яка дає надію на життя та порятунок. Повністю прибрати язичництво Володимиру не вдалося, християнство почало замішуватися з місцевими звичаями. Навіть сьогодні у православному календарі залишилися такі язичницькі свята як Масляна та Івана Купала.

Пізніше такі реформи дозволили князю не лише закріпити свій статус, а й розвинути на Русі писемність та культуру. А вже під час правління Ярослава Мудрого християнство примножувалося та поширювалося.

Легенда про хрещення Русі

Вважається, що саме Ольга була тою, хто першою намагалася хрестити Русь. Сама вона прийняла нову релігію ще у 955 році. І саме з Ольгою пов’язана найвідоміша легенда. Ольга відправилася до Візантії задля дипломатичних переговорів. Там вона сподобалася імператору настільки, що він запропонував їй шлюб. На що вона відмовила, сказавши, що її язичницькі вірування перешкоджають цьому. Імператор був вимушений її хрестити й стати її хрещеним батьком.

Проте Ольга знову відмовила імператору, адже хрещений батько не міг одружитися зі своєю донькою. І після повернення додому Ольга повчала свого онука Володимира, який потім став прихильником ідеї хрещення Русі.

У 957 році Ольга прибула до Константинополя з офіційною поїздкою, адже Візантія дуже наполягала на тому, аби княгиня стала християнкою. На жаль, це не надало ніякої політичної підтримки від Візантії, тож усі зусилля Ольги щодо спроб хрестити Русь виявилися марними й не мали сенсу для жодної з країн. Однак вважається, що Ольга є першою правителькою Русі, кого поховали за християнськими обрядами.

Перші християни

Задовго до того, як Володимир хрестив Русь, серед населення країни було мало ворогів християнства. Попри переважне язичництво, люди на Русі часто самостійно хрестилися, або ж просто поважали існування інших християн. Дізнавалися про таку релігію люди від апостолів, які приходили на Русь із земель, що знаходилися біля Чорного моря. Серед найвідоміших діячів були Андрій Первозваний та римський папа Климент I. Після встановлення на Русі християнства їх обох вшанували: було засновано Андріївську церкву на честь Андрія Первозваного, а Климента I було проголошено святим.

Значення хрещення Русі

Тисячу років тому хрещення Русі означало великий крок країни у сучасне суспільство. Майже всюди панувало моновірування, тож Русь без цього просто не змогла б стати настільки ж поважною державою. Крім того, завдяки церкві у ті часи розвивалася писемність та грамотність народу. Було відкрито багато шкіл та бібліотек, розвивалося мистецтво та культура.


Хрещення Русі на монетах

На честь тисячної річниці хрещення Русі було випущено святкову монету номіналом у 25 карбованців. Пізніше, у 2000 та 2008 роках, НБУ було випущено ще по одній монеті з зображеннями хрещення. Номінал обох монет — 100 гривень.

Хрещення Русі в живописі

Звісно, така тема як хрещення Русі не могла залишити художників байдужою. Найвідомішою роботою є фреска В. Васнецова, на якій зображено Володимира як великого просвітника над усіма людьми. Окрім неї, існує дуже багато робіт на цю тему. Дехто змальовував хрещення Русі, а хтось — Володимира чи Ольги.


  • Як святкують цей день сучасні християни

    Найперші святкування цієї річниці відбулися у 19 столітті. Тоді у всій країні відбулися святкові богослужіння. Таке святкування тривало майже весь червень.

    Тисячоліття цієї події припало на кінець попереднього століття, що було не так давно. Тоді ЮНЕСКО призначила річницю найважливішим європейським святом в історії. На честь цього відбувалися події та тематичні заходи ще за декілька місяців до свята. Навіть преса часто згадувала річницю хрещення Русі. Що цікаво, радянська влада намагалася використати свято як спосіб пропаганди у власних цілях.

    Вже за часів незалежної України свято стало відзначатися 28 липня. Оскільки точної дати хрещення ми не знаємо, для цього свята було обрано День пам’яті святого князя Володимира.

Привітання з Днем хрещення Київської Русі: вітальні листівки

  • Для багатьох українців це свято буде мати велике духовне значення. І якщо ви серед таких, то ми підготували для вас листівки, за допомогою яких ви зможете привітати своїх близьких та рідних з такою світлою подією!

Коли відзначається День хрещення Київської Русі-України у 2021, 2022, 2023 та 2024 роках

Річниця хрещення Русі-України не є релігійним святом і відзначається щорічно у той самий день, а саме 28 липня.

Свята завтра