8 Березня-14 Березня Масляна

Серед теплих свят, які нагадують про прихід весни, є Масляна (або Масниця, Пущення, Сиропуст, Колодій, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Бабське свято, Загальниця). Це велике свято, яке відзначається увесь тиждень. Кожен день має свої традиції, обряди та особливості святкування.

Ми про Масляну знаємо не так багато. Людина, яка ніколи не цікавилася історією свята, ледь згадаєте щось більше, окрім млинців та спалювання опудала зими. Однак попри це, свято має цікаву історію. Ми розкажемо вам про те, якою Масницю знали наші пращури, розглянемо звичаї, традиції та обряди.


Історія свята Масляна

Традиція зустрічати весну з певними обрядами існує в більшості народів світу й тісно пов’язана зі змінами пір року. Люди завжди з нетерпінням чекали настання весни та намагалися швидше попрощатися з зимою. На честь зміни пір року в багатьох країнах влаштовувалися масові гуляння — карнавали. Слов’янські народи не є винятком.

Масляна — це східноєвропейське язичницьке свято, яке проводилося, за однією версією, на честь бога Велеса, а за іншою — на честь Ярила — бога сонця. У деяких історичних джерелах зазначається, що на території нашої країни Масницю святкували в дохристиянські часи.

Та на початку свято не було таким, яким ми його знаємо. Вважається, що вогнище було запрошенням предків на вечерю. Інші традиції, що не пов’язані з поминками, беруть свій початок у західних карнавалах. Деякі історики зазначають, що Масляна взагалі ніколи не була язичницьким святом, а опудало зими не є ідолом.

Наразі традиції святкування почали забуватися. Великий вплив на це мав Радянський Союз, за часів існування якого Масницю не святкували. Сьогодні свято є популярним серед тих, хто вважає себе християнами, але суворих заборон, як у минулому, тримається мало людей. Через це, наприклад, багато хто полюбляє смажити шашлики на Масляну.

Звідки пішла назва «Масляна»

Свято має таку назву через те, що в Масляний тиждень із раціону виключалися все, крім молочних продуктів та риби. М’ясо в ці дні було під суворою забороною. Традиційна страва, млинці, найкраще підходили для дозволеного раціону.

Через це Масляну також називали «Сирним тижнем», «Молочним тижнем», «Масницею». Загалом, усі назви вказували або на смачну їжу, або ж на пишність святкувань.

Коли почали святкувати Масляну

Знахідки археологів говорять про те, що Масниця — одне з найдавніших свят у світі, традиції святкування якого дійшли до наших днів. Перші згадки про свято сягають 2 століття нашої ери. Однак тоді святкування проходили в дні весняного рівнодення й не були схожі на ті, які ми знаємо сьогодні. У дохристиянських народів Новий рік припадав приблизно на 22–24 березня, і Масниця була його частиною. Вважається, що саме за таким календарем Масницю святкували й у Київській Русі.

Завдяки церкві святкувати почали раніше. Причин таких змін було декілька: первісна дата припадала на Великий піст, під час якого не можна ані святкувати, ані веселитися. До того ж діяли суворі обмеження у їжі. Перенесення свята на початок посту давав змогу вірянам підготуватися до заборон.


 • Традиції та обряди свята

  Історики й досі не знають, чи відомі їм усі оригінальні традиції Масниці. Проте більша частина обрядів збереглася, а деякі з них навіть встигли випадково змінити своє справжнє значення.

  Млинець як символ сонця

  Існує думка, що для слов’ян млинці були символом сонця. Однак слов’яни ніколи так не вважали. Млинці традиційно були поминальною стравою, і Масниця мала саме поминальні корені. Та в будь-якому випадку, деякі історики й досі вважають твердження про символ сонця правдою.

  Рецепти млинців на Масницю

  Рецептів млинців безліч. Тісто може бути дріжджовим, без дріжджів, на молоці, кефірі, сироватці, воді тощо. Однак незмінним інгредієнтом у млинцях є яйця. Якщо ви самостійно хочете приготувати млинці, то вам знадобиться:

 • - 1 склянка борошна;

 • - 1 ст. ложка цукру;

 • - 2 яйця;

 • - 200 мл молока;

 • - 4 ст. ложки олії.

 • Для початку замішайте борошно та цукор, додайте яйця та розмішайте до однорідної маси. Поступово додавайте молоко й ретельно розмішуйте, щоб уникнути грудочок. Замішайте рідке тісто. Коли воно стане схожим на збиті вершки, додайте до нього олію та знову перемішайте отриману масу. На розігріту пательню додайте ложку олії або вершкового масла та виливайте на неї тісто невеликими порціями, розподіляючи його по всій площині. коли одна сторона підрум’яниться, млинець потрібно перевернути. Гарячий млинець можна змастити вершковим маслом або присипати цукром. Інший варіант — загорнути в нього начинку та запекти в духовці.

 • Опудало на Масляну

 • Солом’яна лялька має досить цікаву історію: за думкою вчених, першим її значенням була не лише зима, а й попереднього року загалом. Необхідно було позбавитися від старої родючості, яка означала смерть для всього нового. Стародавні народи обов’язково мали впевнитися в тому, що наступного року їм пощастить з урожаєм. Тож обряд спалювання опудала був для них одним із найважливіших.


 • Як святкувати Масляну по днях тижня

  Масляна відзначається традиційно увесь тиждень. Оскільки після неї наступав Великий піст, люди намагалися святкувати якомога веселіше та пишніше.

  Перші три дні цього тижня називаються «Вузькою Масляною». Під час неї дозволялися всі господарські роботи. З четверга по неділю працювати було заборонено, а цей час називали «Широкою Масляною». Кожен день Сирного тижня має свою назву та власні обряди. Багато з них пов’язані з весіллям та сватанням.

  Понеділок — «Зустріч»

  У понеділок було заведено звати родичів до себе в гості та пригощати їх різноманітними стравами. Зранку невістка йшла додому до батьків, а потім свекор зі свекрухою йшли до них на вечерю. Випікалися перші млинці, кожен із яких мав власне значення. Наприклад, найперший віддавався бідним людям, щоб вони пом’янули померлих. Цього дня традиційно встановлювали солом’яну ляльку в центрі кімнати. Заміжні жінки в перший день масниці «колодкували» — брали із собою велику дерев’яну колодку та йшли в шинок пити наливку. Потім носили колодку тим, хто ще не побрався. Щоб не мати такого ярлика на селі, люди відкупалися.

  Вівторок — «Загравання»

  Вівторок — день веселощів, гри та катань на санчатах. Оскільки більшість обрядів Масляної пов’язані зі сватанням, найбільше гуляли в цей день саме молоді. А ті, хто ще не визначилися з парою, у вівторок влаштовували оглядини.

  Середа — «Ласунка»

  У середу теща пекла млинці, щоби пригостити ними зятя та інших гостей. Вважалося, що чим багатший стіл на тій вечері, тим більше теща схильна до зятя та тим більше вона проявляє свою «симпатію» до нього.

  Четвер — «Перелом Масляної (Широкий розгуляй)»

  У четвер припинялися всі роботи та починалося справжнє святкування. Відбувалося все: кулачні бої між чоловіками, стрибки через вогнище, захват снігових будівель. Усе це супроводжувалося масляничними піснями.

  П’ятниця — «Тещині вечірки»

  Якщо в середу теща пригощала зятя, то в п’ятницю все було навпаки: парубок мав запросити батьків дружини, а млинці готував хтось із молодих. Цього разу вже зять мав довести свою схильність до тещі й тестя. Вважалося також, що гості за цією вечерею можуть примиритися, навіть якщо до цього вони були давніми ворогами.

  Субота — «Посиденьки зовиці»

  У цей день невістка мала запросити в гості родичів нареченого. Головною гостею була зовиця, сестра парубка. Якщо вона була ще незаміжньою, запрошувалися також усі її незаміжні подруги.

  Неділя — «Прощена неділя (Проводи, ціловник)»

  Саме в неділю проходять найпишніші святкування Масниці. Після цього дня починався Великий піст, і всі намагалися нагулятися так, щоби вистачило аж до Великодня. Саме в цей день спалювали опудало. Ця неділя була «Прощеною», тому необхідно було вибачитися перед усіма, перед ким ви провинилися й також треба було вибачити все іншим.


Як провести Масляну

 • Сьогодні дотримуватися всіх традицій свята нема потреби. З обрядів залишилися лише масові гуляння. Тож найкраще приєднатися до святкувань у вашому місті. Зазвичай під час таких подій проходять і фестивалі млинців, і карнавали з переодяганням у традиційні костюми.

  Однак, якщо через карантин ви не хочете відвідувати масові святкування, ніхто не скасовує сімейну вечерю на честь Масниці. Проведіть цей час рідними, запропонуйте їм разом напекти млинців!

Що можна їсти на Масляну

На Сирний тиждень припадають останні дні перед Великим постом, під час якого діють суворі обмеження щодо їжі. На Масляну ж дозволялося все, окрім м’яса. Саме через це люди особливо гучно святкували Сиропусний тиждень, адже до наступного свята треба було чекати аж 56 днів.

Що не можна робити

Серед заборон на Масляну найпоширенішими були такі:

- Не можна їсти м’ясо. При цьому будь-які інші непісні страви їсти дозволялося.

- З четверга по неділю Масляного тижня не можна працювати.

- Вважалося, що коли хтось ткав чи пряв на Масляну, він тривожив предків та притягував до себе лихо, тож ці заняття були також під забороною.

- Житло під час свята необхідно було прибрати

- Злитися та лиходіяти на Масницю вважалося великим гріхом, як і під час будь-якого іншого великого свята.

Також не можна було ігнорувати традиції: заборонено відмовлятися від походів та прийому гостей, а також від спільних святкувань та гулянь.


ТОП-5 подарунків на Масляну

Звичайно, найбільш доречним подарунком на Сирному тижні будуть млинці: саморобні, з начинкою чи без. Однак можна проявити креатив та зробити справжній витвір мистецтва з них! Якщо ви полюбляєте куховарити, спробуйте спекти млинці якоїсь цікавої форми та прикрасити страву іншими солодощами. Дайте волю фантазії.

Разом зі млинцями подаруйте рідним гарний тематичний посуд, який нагадуватиме їм про вас та тепле свято. Серед актуальних подарунків — теплі речі, що зігріють у холодний вечір. Хоча весна настає, але березень зазвичай прохолодний. Бажаєте просто залишити пам’ять про цей день, подаруйте тематичний сувенір, прикрасу для дому чи традиційний костюм. Мініопудала зими, які треба спалити, також є оригінальним подарунком.

Масляна пов’язана з веселощами та їжею, тож практичні подарунки, пов’язані зі смаколиками теж є крутою ідеєю. Такими є форми для випічки, кулінарна книга, чи навіть нова сковорідка для смачних млинців.


Ворожіння на Масляну

Обряд ворожіння проводився в усі дня Масляного тижня, окрім останнього. Найулюбленішим днем для цього була субота, коли невістка разом із зовицею та її подругами влаштовувала вечерю.

На любов і судженого

Оскільки здебыльшого обряди під час Масляної були пов’язані зі сватанням, дівчатам було цікаво поворожити на весілля, любов та подружнє життя. Дівчина сідала на підлогу ыз закритими очима, перед нею розкладали хвойні гілки. Якщо вона обирала найпишнішу, то таким і буде її подружнє життя — гарним і багатим.

Проте, безперечно, найбільше ворожінь пов’язано зі млинцями. Якщо млинець, який випікала наречена, легко відставав від сковорідки, то її в цьому році чекав шлюб, в іншому випадку вважалося, що вона ще три роки проходить у дівках. Тонкий млинець, підгорілий зсередини, що має рівні краї — саме такий вказував на щасливий шлюб для дівчини. В іншому випадку вона мала ще трохи подумати, чи справді їй варто одружуватися цього року з цим хлопцем.

Також ворожили й на майбутніх дітей: скільки буде дірок у млинці, стільки й народиться в сім’ї. Дивилися за тим, хто перший візьме млинці зі столу: якщо це буде чоловік, то первісток буде хлопчиком, якщо жінка, — то першою народиться дівчинка.

На виконання бажання

Для такого обряду необхідно було спекти святковий пиріг. Потім освяченою водою окропляли його та ніж. Після цього останній витирали об пиріг із певними словами. Далі треба було поставити питання та увіткнути ніж у пиріг. Казали, що бажання збудеться, якщо ніж відхилився трохи вліво. Якщо він нахилявся вправо чи залишався стояти рівно — змін ніяких не очікувалося. А ось ніж, який впав, віщував горе в майбутньому.

На майбутній рік

За млинцями визначали й те, яким виявиться прийдешній рік. Перший тонкий млинець передбачав дівчині легкий рік. Якщо ж він був товстим, то — навпаки. Блідий млин вказував на хвороби в майбутньому, а рум’яний означав міцне здоров’я.

Ще один спосіб ворожіння — віщі сни. Їх можна було побачити в ніч із суботи на неділю. Для цього дівчина перед сном мала з’їсти солоний млинець.


Прикмети та повір’я

Як і будь-яке християнське свято, народ мав багато повір’їв, пов’язаних із Масляною. Оскільки це свято було аналогічним до сучасного Нового року, його святкування також описувало весь наступний рік. Гарна прикмета — позбуватися на Масницю всіх старих речей, щоб звільнити місце для всього нового.

Млинці могли передбачити рік для того, хто їх спік. Якщо вони були пишними, врожай мав бути гарним. А кількість спечених млинців пов’язували з багатством: чим більше, тим кращим буде рік для сім’ї. Якщо частувань після свята залишалося багато, то їх треба було швидко доїсти, або ж роздати родичам чи бідним.

Недарма також проводилося стільки гулянь: у багатьох іграх переможцям передбачували кращий врожай чи заможне життя.


Прислів’я та приказки

Масляну народ полюбляв, тож і приказок склав чимало. Найпопулярніші — вирази про млинці, прихід весни та веселе святкування.


Свято в інших країнах

У світі Масляна очікувано вважається суто російським святом. Проте більшість іноземців взагалі не чули, або чули дуже мало про це свято. У тих країнах, де багато мігрантів із Росії, України та інших країн, де святкують Масницю, цей день більш відомий. Але й у такому випадку святкування не надто масштабні. Найчастіше його святкують лише в неділю, забуваючи про обряди в інші дні.

Для деяких країн Масниця є взагалі невідомим святом. У 2017 році відбулася цікава ситуація з британською газетою Daily Mirror. Тоді вийшла стаття, у якій Масляною помилково назвали тренувальний майданчик. Це відбулося через одну з традицій свята, яка називається «стінка на стінку» і являє собою кулачний бій двох чоловіків. Пізніше російські ЗМІ розкритикували ту статтю, назвавши її фейковою.

Попри це, у більшости країн Європи є власні аналоги Масниці. Навіть у Великобританії є таке свято як «Жирний вівторок», під час якого влаштовують забіги зі млинцями в сковорідках. Цікаво, що часто такі змагання проходять між політиками та журналістами. У Франції проводяться карнавали, які присвячені зустрічі весни. Навіть карнавали Латинської Америки насправді є західним аналогом Масляної!


Поздоровлення

Ви можете привітати з цим світлим святом усіх: друзів, рідних, свою сім’ю чи своїх колег. Ми для вас зібрали декілька прикладів листівок, якими можна привітати близьких.

Якого числа Масляна у 2021, 2022, 2023, 2024 році

Щоб розрахувати дату Масляної, необхідно від Великодня відняти 56 днів. Таким чином, Масляна у 2021 році відзначається 14 березня, а початком Масляного тижня є понеділок 8 березня.

Протягом наступних років це свято буде починатися в такі дні:

- у 2022 році — 6 березня;

- у 2023 році — 26 лютого;

- у 2024 році — 17 березня.

Свята завтра