6 - 7 липня Івана Купала

Ворожіння на вінках, стрибки через вогнище, спроби знайти квітки папороті — все це про ту чарівну ніч, яку ми називаємо Івана Купала. Однак насправді це свято має набагато більше цікавих традицій та атрибутів, аніж нам відомо. Хочете знати більше? Тож читайте нашу статтю. Тут ми розказали все про купальську ніч: від походження до усіх його традицій.

Історія виникнення свята Івана Купала

Івана Купала — давнє язичницьке свято, одне з небагатьох, які збереглися до наших часів. У давнину його відзначали у найкоротшу ніч у році — у день літнього сонцестояння. За старим стилем це було 24 червня, за новим — 7 липня. Дехто вважає, що свято назване на честь Івана Хрестителя. Дехто переконаний, що святкування у цю ніч проводилися на честь Купали — бога квітів та трав. Однак у язичників такого божества не існувало. Непорозуміння сталося через помилку літописця.

Хто такий Іван Хреститель

Іван Хреститель насправді з’явився вже після приходу християнства. Церква прагнула попри все викорінити будь-які прояви язичництва у людей і забороняла усі святкування, пов’язані з поклонінням силам природи. Проте деякі свята, як-от Масляну чи Івана Купала, повністю заборонити так і не вдалося. Натомість у свята з’явилося прийнятніше для християнства походження. Щоб викоренити язичницькі вірування і схилити людей до християнства, церква вирішила цей день прив’язати до Іоанна Предтечі або Хрестителя, який народився у цю ніч. Таким чином з’явилося у церковному календарі свято — Різдво Іоанна Предтечі.

Деякі історики й досі вважають, що до християнства такого свята не було, і що насправді воно повністю належить церкві. Та деякі деталі доводять зворотнє. Наприклад, ворожіння церква ніколи не допускає, тож дівчата під час нього мають зняти натільний хрестик.

Чиє свято за національністю

Івана Купала не має національності, оскільки свято з’явилося сотні років тому. Пророк Іоанн Хреститель, на честь кого назване свято, має грецьке ім’я. А сам день з’явився задовго до того, як церква прив’язала його до святого.

Дуже цікаво, що свято Івана Купала відзначають не лише українці, а й інші народи світу. Однак у кожній країні свято має різну назву:

- Купальє — Білорусь;

- Ліго (літній «Новий рік») — Латвія;

- Расос або Йонінес — Литва;

- День Сан Хуана — Іспанія;

- Юханус — Фінляндія;

- День Сан-Джованні — Італія;

- Танабата Мацурі в Японії.

Як відзначали свято Івана Купала в Київській Русі

Традиції святкування на Русі не дуже відрізняються від тих, які відомих нам наразі. Люди відзначали весело та з розмахом, зазвичай усім містом чи селом. Свято було настільки масовим, що майже не було тих, хто не дотримувався традицій. Якщо ж такі були, їх вважали відьмами та вірили у їх нечисті здібності. Проте головне значення свята — народження та плодороддя.

З самого ранку дівчата йшли у поле та ліс і збирали різноманітні трави й квіти. З них плели вінки, щоб потім на них ворожити. Кожна рослина у вінку мала символічне значення, тому дівчата завжди додавали у вінок ті трави, які допомогли влаштувати їхнє особисте щастя. Купальська ніч давала великі шанси кожній незаміжній дівчині чи жінці знайти свого судженого.

Якщо жінка не відзначалася особливими зовнішніми даними і довго засиділася у дівках, саме купальської ночі вона мала шанс отримати хоча б материнське щастя. Це означало, що вона могла обрати собі будь-якого чоловіка на селі й любитися з ним. Якщо ж через 9 місяців ця жінка народжувала малюка, усе село відзначало подію, а за батька йому були усі селяни.

Увечері, коли смеркалося, дівчата виходили до річки й пускали у воду вінки. Таким чином, вони хотіли дізнатися, як складеться їхня доля цього року. Коли все темніло, люди розпалювали вогнища й стрибали через них як символ людського очищення. Молодь у цей час парувалася й у парах стрибали через вогонь, щоб завжди бути разом.

Символи сонця в купальських обрядах

Іншими назвами свята Купали є «Свято літнього сонцевороту» та «Сонцекрес». Адже цей день сам символізує «народження» сонця. Деякі історики стверджують, що віряни святкуванням Івана Купала прославляли бога сонця Ярила.

Вогонь символізує спекотне літнє сонце. Проте йому у противагу є вода — ці дві стихії є головними атрибутами свята.

 • Традиції на Івана Купала

  Напевно, не можна знайти свята в Україні з цікавішими та захопливішими традиціями, аніж Івана Купала. Таємнича ніч дійсно має свою атмосферу та навіює магією. Не дарма навіть сучасна молодь полюбляє згадувати звичаї.

  Купання в озерах і річках

  Наші пращури вірили, що у цей день всі таємничі істоти виходять на землю до людей. Тож так з ними можна не лише поспілкуватися, а й попросити у них щасливої долі й багатства. Проте нечисть могла бути не лише доброю. Через русалок та водяних в озері не можна було купатися у ніч з 6 на 7 липня. Уся нечисть є небезпечною для людей: вона може затягнути будь-кого на дно і втопити. Щодо дітей, вагітних та хворих, то їм взагалі наближатися до води не варто. Нечисть може нашкодити їм навіть якщо вони будуть недалеко від водойми.

  Купальський вогонь (навіщо стрибати через вогнище)

  Вогонь допомагав хлопцям знайти хоробрість і мужність, а дівчатам — красу. Найцікавішими були стрибки удвох. Робити це можна лише з судженими, щоб дізнатися свою долю. Якщо пара не розчепить рук, їх чекає довге та щасливе життя. А щоб дізнатися, хто є їх судженим, дівчата ворожили на вінках.

  Які трави збирають в це свято

  Трави — головна частина купальського вінка, в якому кожна рослина має своє значення:

  - материнка — материнська любов;

  - мальви — кохання;

  - деревій — добро;

  - м’ята, полин — захист від наврочення;

  - калина — здоров’я, жіноча родючість;

  - безсмертник — здоров’я, довголіття;

  - ромашка — захист незайманості;

  - червоний мак — спокій, покращення долі;

  - хміль — вирішення проблем;

  - незабудка — вірність;

  - чорнобривці, любисток — любов, привабливість;

  - волошки — ніжність;

  - барвінок — пристрасть, любовне притягування.

  Травами у вінку прагнули покращити свою долю, здоров’я, матеріальне становище.

  Однак найголовнішою рослиною цього дня була папороть — Перунів вогнецвіт, жар-колір, купірод або чортова борода, як називали його в народі. Крім неї, зривали також тим'ян, полин, чебрець, латаття, кропиву тощо. Для кожної рослини були свої правила: як її збирати та як використовувати. Наприклад, латаття не можна зрізати ні в якому разі, бо воно, за повір’ям, починає кровоточити.

  Окрім вінків, з трав також виготовляли віники для лазні. Хорошою прикметою було робити це саме на Купала. Тож якщо ви полюбляєте паритися в лазні, самий раз запастися віниками.

  Квітка папороті

  За легендою, кожен, хто хотів багатства, ставати невидимкою, багатьох прихильників та розуміння мови звірів, той мав у цю ніч відправитися у ліс на пошуки цвітіння папороті. Знайти його вдавалося небагатьом: квітка з’являється лише на декілька миттєвостей. Крім того, такі пошуки могли бути небезпечними через те, що відправлятися треба було у ліс вночі. Та папороть не лише поодинці мала магічні властивості: якщо її зібрати разом з плакун-травою, то вони вам вкажуть місце, де заховано скарб.

  Вінок на Івана Купала

  Багато дівчат влітку плетуть собі надзвичайно красиві прикраси — вінки з різних квітів і рослин. Існує безліч варіацій цього оздоблення, але серед них виділяється купальський вінок, обов'язковий елемент святкових ігрищ.

  Дівчата плели вінок на Івана Купала з різних трав: звіробою, дзвіночка, базиліку, глоду, папороті, троянди, а також з березових гілок. Навички плетіння мала кожна дівчина з ранніх років. Важлива умова — вінок потрібно було сплести рано-вранці, до того, як з’явиться роса. До процесу ставилися дуже серйозно, оскільки процес плетіння вінку вважалося складанням своєї щасливої долі.

  У ніч напередодні Івана Купали дівчата опускали свої вінки на воду для ворожіння. Чий вінок пропливе найдовше — заміжнє життя тієї буде найщасливішим та найдовшим. А якщо вінок відразу тонув, або якщо його прибивало до берега, то суджений розлюбив, і заміж за нього вже не вийти.

  Вінки також були справжнім оберегом: їх вішали над дверима домівок і хлівів, вішали на грядки або надягали худобі на роги.

  Дівчата після ворожіння могли кидати вінок через вогнище. Хто його піймає, той вважатиметься судженим, з яким дівчина матиме щасливу долю.

  Після свята вінки, які не використали для ворожіння або оберегу, мали бути знищені: їх спалювали на вогні, кидали у колодязь або на дерево. Просто залишений вінок означав кінець магії у травах у ньому.

  Купальські пісні

  Що то за свято без гулянь та пісень? У наших пращурів існував цілий цикл календарно-обрядових пісень, які називалися купальськими. Що дивно, їх зміст часто був не пов’язаний з міфічним значенням свята. Зазвичай ці пісні про процес святкування, а також про відносини між хлопцями та дівчатами, про кохання та ворожіння. Багато пісень складені, щоб під них водити хороводи. А тематичні святкові пісні вважаються нудними, оскільки всі вони дуже схожі та мають мало сенсу.

  Конкурси на Івана Купала для дорослих

  Якщо ви запросили гостей на Івана Купала і вам потрібно їх чимось розвеселити, стрибки через вогнище будуть найцікавішою розвагою. Однак водночас потрібно пам’ятати про безпеку, якої потрібно дотримуватися біля відкритих вогнищ. А щоб можна було розважатися разом з малечею, радимо організувати стрибки через купу трави чи сіна. Але кожного, хто не зміг це зробити, не зачепивши траву, засипати нею, або класти під сніп. Також можна спробувати зібрати цілющі трави, якщо є така можливість. Якщо її немає, то гості можуть спробувати вгадати назви рослин за їх гербарієм чи фото.

  У крайньому разі, на Івана Купала можна сходити пострибати на батуті. І весело, і для здоров’я корисно, і безпечно.


 • Повір'я і прикмети на Івана Купала

  Усе в ніч Івана Купала має своє значення, тож забобон також існувало достатньо. Багато з них пов’язані з погодою, наприклад: цвіркотіння цикад означало спекотний день, а дощ вказував на сонце через 5 днів.

  Що не можна робити в цей день

  Найвідоміша заборона — не можна купатися у відкритих водоймах. Усе через нечисть, яка прокидається цієї ночі. Що цікаво, купання вдень означало позбавлення від всіх хвороб. Існувало повір’я, що у ніч на Купала через це можна поговорити з усіма істотами. Проте, якщо з ними спеціально не домовитися, можна потрапити в біду. Також не можна спати у цю ніч: нечисть може дістатися вашої хати.

  Купальське вогнище — серйозна річ, тому є обмеження на стрибки через нього. Це можна робити лише з коханою людиною, а не з будь-ким.

  Цього дня варто бути обережними з грошима. В жодному разі не можна підбирати їх на дорозі: вони скоріш за все виявляться заговореними на біду. Якщо ж ви візьмете їх, то заберете на себе всі проблеми, від яких намагається позбавитися їх попередній хазяїн. Не можна давати чи брати цього дня в борг. Разом з грошима можна віддати й своє щастя.

  Весілля на Івана Купала

  Весілля у цей день — неоднозначне рішення для молодят. Липень — не найкраща пора для одруження, усі забобони кажуть про це. Крім того, на цей період припадає Петрів піст, що для сім’ї означає відсутність розуміння, сварки та нещасливу долю. Проте весілля на Купала віщує багате та розкішне життя.

  Якщо ви плануєте власне весілля на це свято, у вінчанні вам можуть відмовити, або перенести його на кінець посту. У багатьох церквах весілля влітку не вважається добрим знаком.

  Як ворожити на Івана Купала

  Окрім гадання на вінку, дівчата полюбляли також ворожіння зі свічкою та вогнем. Свічку ламали на дрібні частини та розтоплювали у ложці над купальським вогнем. Рідкий віск треба було вилиту у чашку з холодною водою. Отримана фігура мала вказати на майбутнє дівчини. Якщо вона була схожою на кільце чи корону, очікувалося весілля, квітка вказувала на нового шанувальника, людина — на хорошого друга, а скриня — на багатство.

  Любили дівчата ворожити на листі папороті. На кожен листок загадували ім’я хлопця, і чий листок швидше допливе з дна водойми, той і є судженим. Крім того, дівчата висаджували декілька цибулин, які символізували когось з можливих суджених. І чия цибулина найшвидше проросте, той і є долею дівчини.


  Ніч на Івана Купала

  Ніч є по-справжньому магічною порою у це свято. Наші предки вірили, що у ніч на Івана Купала вода, вогонь, квіти й трави набувають магічних властивостей, стають здатними очищати від гріхів і зцілювати від всіх хвороб. У цю пору вся вода ставала чарівною, тож було заведено вмиватися росою. Хлопці таким чином знаходили свою мужність, а дівчата — красу.

Привітання з Днем Івана Купала в картинках

 • Не забудьте привітати ваших рідних та друзів з цим магічним святом! Можливо, навіть хтось з них святкуватиме Івана Купала з дотриманням усіх його традицій. У будь-якому разі, ваші близькі точно будуть раді привітанню. Для цього ми підготували декілька привітань у листівках. Ви можете надіслати їх комусь, або ж виготовити свої, надихнувшись нашими!

Якого числа і місяця Івана Купала у 2021, 2022, 2023, 2024 році

Івана Купала має точну дату, яка не переноситься з року в рік. Свято відзначається у ніч з 6 на 7 липня. Така дата обрана через те, що ця ніч була найкоротшою у році (21 червня). Після появи християнства свято було перенесено на 24 червня, а 7 липня його стали святкувати після переходу на григоріанський календар.

Свята завтра