23 червня Трійця (П'ятдесятниця)

Трійця — одне з 12 головних християнських свят. Інші назви свята: День Святої Трійці, також П'ятдесятниця, День Зіслання Святого Духа, Зелена неділя, Клечальна неділя. Відзначають це свято завжди у неділю, на 50-й день після Великодня, тому щороку для його святкування випадає різна дата. Як правильно відзначати Трійцю, які традиції пов’язані з цим святом та багато цікавих фактів, розкажемо в нашій статті.

Свято Трійці (П'ятдесятниця) — що це за свято

Для християн існує 12 головних свят, і Трійця — одне з таких. Воно вважається найголовнішим святом після Великодня і вважається Днем народження церкви. Слово «Трійця» означає єдність Отця, Сина і Святого Духа. Згідно з Євангелієм, саме в цей день Святий Дух у вигляді вогненних язиків зійшов на апостолів Ісуса Христа і Діву Марію.

Назва свята П'ятдесятниця походить від способу розрахування дати свята: Трійця — п’ятдесятий день після Великодня. Що цікаво, у католиків ці два свята є окремими днями.

Субота перед Трійцею вважаються поминальною, а тиждень після називається Зеленим. Така назва походить від біблійської легенди: вважається, що саме у ці дні Бог створював світ.

В Україні це свято відзначається на державному рівні, тож є офіційним вихідним. Це найкраща можливість провести такий теплий та світлий день з рідними.

Історія Свята Трійця

Засновниками свята вважаються учні Христа, які хотіли увіковічити пам’ять про подію, яка сталася у цей день. За легендою, Святий Дух спустився до апостолів, і на ньому були язики полум’я. Вогонь символізує світло, тепло та очищення душі. Апостоли після цього змогли зцілювати людей, дивитися у майбутнє, а також розмовляти усіма мовами світу, щоб нести Боже слово людству. Перше святкування Трійці датується 381 роком і пройшло воно у Константинополі. Тоді було скликано перший собор.

  • Традиції святкування у православних

    Традиційно свято супроводжується служіннями у храмі: Божественною літургією та Великою вечірньою. Священник зазвичай одягнений у зелене вбрання, що символізує природу та життя.

    Робити у цей день нічого не можна, тож віряни просто влаштовують святкову вечерю для кола рідних, або ж йдуть на масові гуляння з усіма.


  • Як прикрасити будинок на Трійцю

    Для прикрашання будинків у Клечальну неділю, точно так, як і храмів, традиційно використовуються трави та гілки дерев. За традицією, для цього використовуються любисток, гілки дерев, трави, чебрець, м'ята, сон. Береза є головною рослиною, оскільки саме її гілки символізують Святого Духа. Травою осипають підлогу, а квіти та гілки використовують для обрамлення ікон.

    У давнину люди вважали, що трави захищають будинки від русалок та іншої нечисті, яка в Зелені свята виходить на землю, щоб залоскотати до смерті тих, хто не слідує традиціям. Усі ці рослини можна було потім освятити та використовувати їх як оберіг від усього зла.


    Що роблять на Трійцю віряни

    Для боговірної людини Трійця є святом, набагато важливішим, аніж усі інші повсякденні справи. Тож завжди усе буденне відкладалося на потім, а день був присвячений молитвам та святкуванню.

    Віряни обов’язково влаштовують застілля, куди запрошують родичів та друзів. Вже з самого ранку господині поралися на кухні, щоб приготувати святковий стіл. Після цього вбиралися у все нове й чекали гостей.

    Оскільки Трійця не випадає на жоден з постів, можна по-справжньому продемонструвати свої кулінарні здібності. Їсти та готувати можна все, то ж це привід пригостити своїх близьких найулюбленішими стравами.

    Люди ходили вулицями з освяченими травами й квітами та дарували їх один одному. Зранку відбувався хресний хід до криниць, щоб освятити в них воду. А вже під вечір влаштовувалися масові гуляння з танцями, хороводами та піснями.

    В народі Трійця завжди була дівочим святом. Дівчата на виданні ворожили на суджених, кидали вінки у воду, запалювали свічки. Кожен обряд супроводжувався хороводами, танцями, піснями.

    Що робити в цей день звичайним людям

    Якщо ви не є боговірною людиною, ви, звісно ж, можете провести цей день на власний розсуд. Трійця є завжди вихідним днем, тож у вас точно з'явиться більше часу на рідних та близьких. Хорошою ідеєю стануть шашлики на природі або просто відпочинок за містом, оскільки Трійця є саме святом природи. Ви так само можете прикрасити свій будинок у трави та квіти, це буде веселим заняттям у будь-якому разі, особливо якщо робити це разом з кимось.

    Однак цього дня завжди варто пам’ятати, що єднання з природою — це найкраща можливість подбати про неї. Тож обов’язково, виїжджаючи на пікнік, не забудьте взяти з собою пакети для сміття. Щоб після шашликів та барбекю можна було прибрати після себе сміття та викинути його у спеціальні контейнери в місті. Чим краще ми дбатимемо про природу, тим довше вона даруватиме нам свою красу.

    Що не можна робити на Трійцю

    Оскільки Трійця — свято дуже важливе для будь-якого християнина, тож фізично працювати в цей день забороняється. Єдине, що можна робити, — це займатися інтелектуальною працею. Усі хатні справи, особливо важка робота, під забороною. Головна заборона стосується землі. Трійця — свято природи, тож будь-яка робота, пов’язана з рослинами є великим гріхом.

    Що можна їсти на Трійцю

    На щастя, пости на цей період закінчилися, а нові не встигли початися. Тож усі віряни можуть їсти все, що вони захочуть, в тому числі й продукти тваринного походження.


Прикмети та повір'я на Трійцю

Одне з головних церковних свят не могло обійтися без прикмет, пов’язаних з ним. Так, наприклад, вважалося добрим ділом — свататися на Трійцю. Якщо після цього весілля відбувалося на Покрову, то сім’ю точно чекало щастя на все життя. А ось весілля на Трійцю не є добрим знаком.

Дехто вірить, що на Трійцю у лісі прокидається багато нечисті, тож від неї треба було захищатися. Для цього біля дому розсипали крупи та розкидали борошно, щоб уберегтися від злих духів. Через нечисть також вважається небезпечним купатися в річках, адже русалки чи інші створіння можуть втопити.

Ворожіння на Трійцю

Цікава троїцька традиція — плести вінки та ворожити на них. Дівчата плели їх та пускали у річку, проте так, щоб не торкнутися води. Куди вінок попливе — звідти й треба чекати нареченого. А ось вінок, що залишився на місті віщував для дівчини рік без весілля.

Привітання зі Святом Святої Трійці в малюнках

  • Трійця — хороше та світле свято, тож привітавши когось с з нею, ви точно порадуєте людину. Ми підготували для вас декілька святкових листівок, які ви можете використати для поздоровлень, або ж надихнутися ними та створити власні.

Коли Трійця у 2024, 2025, 2026 році

День, коли відзначається Трійця змінюється кожного року. Дата залежить від Великодня: Трійця відзначається через 50 днів після Воскресіння Христового. Щоб дізнатися, як розраховується дата Великодня, можете прочитати нашу статтю про це свято.

У найближчі роки Трійця відзначатиметься у такі дні:

- 23 червня у 2024 році;

- 8 червня у 2025 році.

- 31 травня у 2026 році.


Популярні питання

Трійця — не таке популярне свято в Україні, як, наприклад Великдень чи Різдво, тож про його традиції зазвичай люди знають менше. Ми зібрали та відповіли на найпопулярніші питання щодо цього свята.

Чому для прикраси використовують трави?

Зелений колір символізує життя, очищення і відродження, а свято відзначає розквіт природи. Саме через це серед атрибутів Трійці — трави та квіти, якими прикрашають домівки. Цікаво, що за цієї ж причини священики на Трійцю одягнені у зелені вбрання.

Як провести батьківську суботу перед Трійцею?

Дні перед Трійцею також мають свої традиції. Так, у п’ятницю було заведено прибрати весь дім, адже на свята будь-які домашні справи заборонені. Субота перед Трійцею називається Поминальною. У цей день усі віряни відвідують могили родичів та поминають усіх померлих.

Що можна використовувати для прикраси будинку?

Рослини у прикрасах домівки символізують процвітання та життя. Традиційно у декорі присутні гілочки берези, м’ята, меліса, волошки тощо. Ви ж можете обрати будь-які трави, квіти чи гілки на ваш смак. Храми також у цей день прикрашені різноманітними травами.

Свята завтра