2 травня Великдень

Для християн Великдень — найважливіше свято в усьому році. Та чи знали ви, що воно з’явилося ще до народження Ісуса Христа? У нашій статті ви знайдете історію Пасхи, багато цікавого про святкові традиції, а також поздоровлення для рідних та близьких.


Історія свята

Великдень у нашому уявленні асоціюється з подією, коли Ісус воскрес задля порятунку людства. Проте свято з’явилося за багато років до народження Христа.

Великдень Старого Завіту

З самого початку Великдень святкувався як День визволення євреїв з Єгипту, де фараон їх утримував насильно протягом 430 років. Тоді Бог послав до Єгипту Мойсея, щоб визволити єврейський народ. До пророка Бог явився в образі палаючого куща і наказав вмовити фараона відпустити людей. Проте Мойсей не зміг це зробити: фараон відмовлявся йти на поступки. Через це Бог наслав низку проклять на Єгипет, серед яких останнім і найстрашнішим була смерть первістків. Євреїв Мойсей попередив про нещастя та сказав їм, що робити, щоб їх воно не торкнулося. Лише після того, як Фараон втратив свого сина, він погодився відпустити народ.

Після того Мойсей вирушив пішки разом з євреями. Коли вони підійшли до Червоного моря, вода у ньому розійшлася, тож вони змогли піти по дну. Саме ця подія має назву «Пасха», або ж «Песах», що з івриту перекладається як «той, що проходить повз».

Тоді святкували Великдень таким чином: свято продовжувалося увесь тиждень, а на сьомий день кожен юдей мав прийти до Єрусалиму. Усі мали їсти лише прісний хліб на честь того, що євреї під час визволення не мали з собою заквашеного. Також серед обов’язкової їжі були гіркі трави, ягня, каша з фруктів та горіхів тощо.

Великдень Нового Завіту

Після народження Христа старе святкування Пасхи втратило будь-який сенс. До цього порятунком народу вважалося визволення євреїв з Єгипту. Тепер вже рятівником вважався Ісус Христос, який прийняв усі страждання людства на себе. Так само, як раніше символом жертви було смажене ягня, зараз ним виступав сам Ісус.

Євреї користувалися місячним календарем, який відрізняється від звичного нам на 11 днів. Немає певних правил переведення дат з одного календаря в інший, тож ми точно не знаємо, у який точно день відбулося Воскресіння. Для перших християн кожна неділя була святом Пасхи, тому дата була не так важлива. Лише у 4 столітті нашої ери за наказом церкви визначення дати закріпилося, і Великдень став відзначатися раз на рік.

Існує легенда, що спочатку дата Пасхи визначалася єврейським народом за тим, коли дозріває колосся. Після того, як євреї розселилися по світу, вони втратили цей орієнтир. Проте було швидко знайдено спосіб визначати нову дату. Сьогодні Великдень припадає на першу неділю після першого повного місяця, який йде після весняного рівнодення. Що цікаво, спосіб не змінився й до сьогодні.


 • Великоднє богослужіння

  Святкування Пасхи починається саме з великоднього богослужіння. Воно проходить вночі або рано-вранці. Під час нього усі віряни обов’язково мають причастити тіло й душу.


 • Страсний тиждень по днях

  З самого початку існування Великдень святкувався протягом декількох днів. Самому святу передував Великий піст з численними обмеженнями у їжі й деяких справах. Та ті, кому не вдалося протриматися протягом цих днів, все одно обов’язково мають поститися під час Пасхального тижня.

  Церква святкує Великдень протягом сорока днів, а відомий нам пасхальний тиждень є початком цього святкування. Під час Страсного тижня у церкві не проводять ані вінчання, ані інші обряди, не відзначаються також і дні святих, оскільки Великдень у цей час є головною подією.

  У християнстві слово «страсний» має два значення. Перше — це щось гріховне та протиприродне. Інше значення — щось пов’язане зі стражданнями. Страсний тиждень має таку назву саме через страждання Ісуса, що був за своєю природою безгрішним.

  Великий Понеділок

  Понеділок святкового тижня, як і усі інші дні, називається Великим. У цей день згадуються події, описані у Старому Завіті. Патріарх починає обряд мироваріння з використанням олії, яку виготовляють з 50 різних інгредієнтів. Ця олія називається миро, її освячують у Чистий Четвер.

  Великий Вівторок

  Служіння у цей день нагадують про те, чому навчав Ісус своїх учнів: про таланти, Воскресіння і Страшний Суд.

  Велика Середа

  За легендою, саме у середу Юда зрадив Ісуса в обмін на гроші. Велика Середа є останнім днем, коли віряни кланяються під час служіння аж до самої Трійці. У цей день християни намагаються сповідуватися.

  Чистий Четвер

  Четвер — день Таємної вечері. Служба в церкві через таку подію складається з 12 частин і є однією з найдовших у році. На неї всі мають прийти вже з запаленими свічками та не гасити їх аж поки не дійдуть додому. Віряни обов’язково мають причаститися в цей день. У Чистий Четвер обов’язково потрібно прибрати вдома та приготувати дім до свята: напекти пасок і нафарбувати яєць.

  Страсна П’ятниця

  За Біблією, Ісуса розіп’яли у п’ятницю, тож це день трауру. Відповідно, богослужіння також нагадує про страждання Ісуса-спасителя. Для цього у церкві виносять зображення Христа, що лежить у труні.

  Велика Субота

  У суботу згадують про Ісуса, який лежить у труні, при цьому священники вже одягнені у світлі святкові вбрання. Цього дня необхідно освятити паски та яйця. Ввечері починається головна служба тижня, під час якої віряни зустрічають Великдень.

  Неділя — Великдень

  У неділю наступає головне свято — Великдень. Цей день вже не є частиною Страсного тижня, оскільки його традиції дуже відрізняються від тих, що були до цього. Дозволяється їсти не пісну їжу, а головним обрядом для вірян у цей день є святкова служба.


Великдень: традиції та обряди

 • Богослужіння — не єдина традиція Великодня. Свято має безліч інших обрядів, хоча деякі й змінилися з плином часу, або ж відрізняються у різних країнах.

  Великоднє привітання

  Після служіння християни мають звичай «христосуватися»: вітати один одного поцілунками та словами «Христос воскрес» та «Воістину воскрес». Такий обряд триває протягом кількох днів чи навіть тижня.

  Дзвін у дзвони

  Дзвін під час Великоднього тижня лунає аж до Страсної П'ятниці включно. Та головною особливістю завжди було те, що у цей час дозволялося будь-кому прийти та подзвонити у дзвони. Зараз таке ми можемо спостерігати рідко, оскільки часто дзвони можуть бути небезпечними для тих, хто не вміє ними керувати.

  Обмін крашанками

  Традиція обмінюватися фарбованими яйцями прийшла звідти, звідки й сама традиція їх фарбувати. Марія Магдалена принесла імператору Тиберію добру новину і подарувала йому яйце. Те яйце завдяки чуду пофарбувалося у червоний колір, після чого лише імператор зміг повірити у Воскресіння Христове. З того часу господині фарбують на свято яйця, а потім ними всі обмінюються, що означає — дарують один одному гарну новину.

  Великодні гуляння

  У Великдень найголовніше — думати про духовне та молитися. Однак це не означає, що веселитися не можна. Протягом усього дня проводилися масові розваги. Традиційно люди співали пасхальні пісні, танцювали у хороводах та грали в ігри. З неділі було дозволено їсти не пісні продукти.

Звідки пішов звичай красити яйця на Великдень

На третій день після Воскресіння одна з учениць Ісуса, Марія Магдалина, прийшла до печери, де було поховано Христа. Там вона побачила лише Ангела, що розповів їй про Воскресіння.

Одразу ж вона вирушила до імператора Тиберія, щоб розповісти йому добру новину. Без подарунка до нього вона не могла прийти, тож взяла з собою яйце — символ життя. Імператор, почувши новину, спочатку лише розсміявся і сказав, що повірить лише якщо яйце в руках Марії стане червоним. Умить шкаралупа пофарбувалася у багряний червоний, як символ пролитої крові Христа.

Проте існує думка, що Марія Магдалина подарувала імператору вже пофарбоване яйце. Тиберій, своєю чергою, зацікавився подарунком, вислухав Марію та легко повірив у її слова.

Ще одна цікава версія полягає у тому, що Богородиця гралася кольоровими яйцями з Ісусом-немовлям.

Що не можна робити на Великдень

На відміну від Масляної, де веселе святкування було головною частиною свята, на Великдень необхідно приділяти менше уваги буденності та розвагам, водночас більше молитися та турбуватися про духовне.

Під час Страсного Тижня все ще проходить Великий Піст, тож і досі діють обмеження у їжі. Головне у таких заборонах не сама дієта, бо вона існує лише для того, щоб людина змогла забути про фізичне й земне та краще зосередитися на всьому духовному. Раціон у цей час був різний у кожен день тижня. Дітям до 7 років, хворим та літнім людям можна не триматися посту.

Під забороною на великдень злість, сум та сварки. Необхідно ходити у гості та зустрічати гостей, аби дарувати близьким радість та щастя. Також заведено ходити роздавати подарунки родичам та бідним людям.

Прикмети та повір'я

До наших часів збереглося досить мало прикмет про Пасху. Але деякі з них нам добре відомі. Так, наприклад, не можна було сумувати у Великдень, адже тоді людина пробуде увесь рік сумною. У цей день вважалося, що все на світі веселиться на небі та й на землі. Також є повір’я, що якщо людина помре на Великдень, її душа обов’язково потрапить на небеса. А якщо Пасха буде дощовою, то такою ж буде і весна та початок літа.


Великодній стіл: традиційні великодні страви

Для більшості людей традиційними стравами на Великдень є паска (святковий хлібець) та фарбовані яйця. Існувало повір’я, що крашанки мають цілющі властивості. За столом батько мав першим почистити яйце, розрізати його та розділити його між членами сім’ї. Паска ж розрізалася поперек, аби зберегти смачну верхівку надовго. Також на святковому столі обов’язково були присутні м’ясні страви та різноманітні пироги.


Як святкують і що їдять на Великдень в різних країнах світу

Для більшості країн Європи Великдень, кілька днів до та після нього є вихідними. У Англії, наприклад, Великдень є найважнішим святом у році, тому школи закриваються за два тижні до нього. В Америці ж існує традиція: діти мають прийти до Білого дому, аби позмагатися у перегонах яйцями.

У Німеччині та інших західних країнах головним персонажем свята є Пасхальний кролик. Саме він, вважається, приносить дітям фарбовані яйця. Існує звичай прикрашати дерева крашанками та квітами.

У меню також з’являються цікаві страви. Так, у Франції починають продаватися шоколадні цукерки у вигляді курочок, півників та кроликів, які потім кладуть у саду. Діти знаходять усі солодощі та з’їдають їх на сніданок. Головна страва для французів у цей день — смажене курча, а італійці готують неаполітанський пиріг та смаженого ягня.

Поздоровлення

Великдень — світле та тепле свято. Ми для вас приготували декілька листівок, які ви зможете відправити своїм рідним чи близьким, або ж створити свою власну, надихнувшись нашими.

З Чистим Четвергом

Зі Страсного П'ятницею

З Великоднем

Якого числа Пасха у 2022, 2023, 2024 році

У наступні роки Великдень буде відзначатися у такі дні:

- 24 квітня у 2022 році;

- 16 квітня у 2023 році;

- 5 травня у 2024 році.

Свята завтра