24 серпня День незалежності України

Для України та для її громадян День незалежності є одним з найважливіших свят у календарі. Боротьба за державність тривала довго, а сьогодні ми відзначаємо вже тридцяту річницю цієї події. Як Україна прийшла до свого головного свята, як відзначала це вперше та як ми святкуємо сьогодні — про це у нашій статті.


Як з’явилася незалежна Україна

Насправді Україні виповнюється у цьому році набагато більше, аніж 30 років. Шлях до незалежності був дуже довгим і складним. Українці довго мріяли мати власну країну, яка б не підпорядковувалася ні від кого, і врешті її отримали. Але ж якою ціною!

Перша письмова згадка

Вперше слово «Україна» було використано у 1187 році в київському літописі в контексті смерті князя Володимира. Деякі фахівці вважають, що вже тоді це була просто інша назва Русі. Однак якщо спробувати розібратися в походженні назви, то з одним з найбільш вірогідних варіантів буде просто прикордонний народ, «Окраїну», саме тих, на кого половці нападали спочатку. Та мається не той кордон, що існував між Польщею та Росією. Якщо точніше розібратися в географії тих часів, то стане зрозуміло, що навіть Київ потрапляв під таке визначення. І навіть у 16 столітті назви Русь та Україна співіснували та вказували на одну й ту ж саму територію.

Боротьба за незалежність

У всі часи Україна боролася за власну незалежність і у деякі періоди їй все ж вдавалося досягти бажаного. Вперше державність Україна здобула насправді не так давно, лише на початку минулого століття. Визвольний рух набув особливо великих масштабів під час революції 1917–1921 рр. Тоді Україні декілька разів вдавалося стати незалежною, і щоразу країна мала різну назву. У 1917–1918 рр. та у Добу Директорії проіснувала Українська Народна Республіка, у 1918 році Гетьманат, а з 1918 по 1919 рік на мапі світу існувала Західноукраїнська Народна Республіка.

Протягом існування СРСР боротьба тривала, хоча й змагатися було набагато складніше. Державні символи, мова та культура зазнавали цензури. Лише на початку 1990-х років Україна змогла вибороти своє право на незалежність.

Коли Україна стала незалежною

Спочатку Днем незалежності України було 16 липня. Адже саме в цей день у 1990 році Верховна Рада УРСР прийняла декларацію про державний суверенітет України. Та у 1991 році 24 серпня Верховною Радою було прийнято встановлення про проголошення незалежності України яке почало діяти з того ж дня. Тож дату святкування було пізніше перенесено.

У Верховну Раду вносять прапор незалежної України 24 серпня 1991 року

23 серпня ми святкуємо День державного прапора, однак багато фахівців вважають, що дату необхідно змінити. На думку істориків, в цей день не відбулося жодних урочистих чи знакових подій, пов'язаних з символікою України. Дата святкування була обрана президентом Леонідом Кучмою без втручання істориків, а президент Віктор Ющенко не звернув на це увагу і додав до урочистостей у цей день щорічну церемонію підняття прапору.

Та однією з головних подій, які відбулися з прапором України, вважається внесення його ввечері 24 серпня 1991 року до зали Верховної Ради. Це відбулося майже одразу після проголошення України незалежною. Подія стала настільки культовою, що її зображено на знаменитій картині «Державотворення». Не обійшлося й без фото, хоча потрапити до Верховної Ради у цей історичний момент було дуже непросто. Фотограф Єфрем Лукацький зробив декілька світлин, а пізніше його роботи було опубліковано у всесвітньо відомому журналі Time.

Тож багато хто з фахівців вважає, що День прапора варто перенести на 24 серпня, попри те, що ЗМІ популяризувало іншу думку.

Традиції Дня Незалежності

Свято для країни досить нове, тож народ щороку створює нові традиції. Проте деякі речі залишаються незмінними. Наприклад, на честь свята президент України вітає почесних громадян, які показали себе в культурі, науці, спорті, благодійництві тощо. Обов’язковим атрибутом свята також є підняття прапору. У Верховній Раді в цей день проходить урочисте засідання за участі Президента та Кабінету Міністрів.

Щорічно в усіх великих і маленьких населених пунктах України влаштовуються концерти. У Києві та інших великих містах, обласних центрах часто запрошують відомих зірок шоу-бізнесу. У маленьких містечках та селах мешканці створюють свято за допомогою власних аматорських колективів. Зазвичай, після урочистостей на головних площах міст та у центрах селищ і сіл влаштовують масові гуляння, де люди частуються смаколиками та відпочивають. Українці, які не люблять гомінких місць, День незалежності святкують на дачах, на природі, багато людей цього дня їдуть на море та річки.

Це останнє велике літнє свято, після якого приходить осінь і новий навчальний рік. Тому українці прагнуть цього дня відпочити якнайкраще.

Святкування 24 серпня у різні часи

І хоча це свято не таке старе, все одно кожного року та за кожного нового президента трапляються нові урочистості.

За часів Януковича

За часів четвертого президента України вперше за історію незалежної держави було скасовано військові паради через нестачу коштів. Тоді це дуже обурило народ, і у 2011 році було проведено народну ходу на честь свята. Це були не лише урочистості, а й спроба народного опору владі. Як наслідок, у визначений день людям було заборонено виходити на марші у запланованому місці. Народ все ж пішов іншим шляхом, і його було заблоковано міліцією. 24 серпня 2011 року запам’яталося як день сутичок влади з населенням, в результаті чого серед простого люду були постраждалі.

За часів Порошенка

Петро Порошенко вже спробував відновити військові паради, та через війну на сході країни таке рішення було сприйнято не зовсім однозначно. Тоді ж було озвучено звинувачення у бік влади щодо таких маршів. Незадоволення народу було в тому, що поки на сході стара техніка ледь працює, в центрі Києва йде показ нової. Тоді ж влада відповіла, що техніка на параді та в АТО ніяк не пов’язана.

Традиційно, за часів п’ятого президента України, в Києві проводилися святкові концерти за участю відомих діячів культури. Та у 2016 році виступи отримали хвилю обурень через те, що на концертах лунали твори російських композиторів.

За часів Зеленського

У перший рік президенства Володимира Зеленського також було скасовано військові паради у Києві. Натомість бюджет, який міг бути виділений на ходу, було витрачено на премії військовим ЗСУ. І хоча у наступні роки його президенства марші все ж з’явилися, вони показували не велич військової техніки, а обличчя людей — військових, медиків та представників різноманітних професій загалом. Власне парад має назву Хода гідності. Незадоволення щодо скасувань військових парадів все ще присутні, тож неофіційні марші, більш звичні для минулих років, все ще проводяться за ініціативи охочих.

У 2020 році відбулося виконання попурі найпопулярніших українських пісень. Виступ артистів також не усім сподобався: для когось було приємно згадати історію та минулі роки, а когось обурили пісні російською та артисти, які проводили концерти в Росії та на окупованих територіях.

Як відзначатимуть 30-річчя незалежності

У 2021 році плануються великі святкування, на що уряд виділяє з бюджету понад 5,4 млрд гривень! Найперше, що буде зроблено до свята, це модернізація 6 аеропортів, допомога клініці «Охматдит» тощо. Більша частина усіх грошей відведена саме на такі інфраструктурні проєкти, а на урочистості планують витратити близько 100 млн грн.

Святкування почнуться 22 серпня. Цього дня президент планує нагородити усіх визначних особистостей спеціальною нагородою. 23 серпня, у День національного прапора України, відбудеться урочисте підняття стягу в географічному центрі країни, що знаходиться у Черкаській області. Також в цей день буде проведено ряд зустрічей: саміт, присвячений кримськотатарському народу, і гуманітарний форум, де зустрінуться перші леді та джентльмени.

День Незалежності почнеться з параду ЗСУ в центрі Києва. На вечір заплановано масштабний концерт за участю багатьох сучасних зірок України.


В які дні офіційні вихідні на День незалежності у 2021 році

В цьому році українців чекають довгі вихідні з 21 по 24 серпня. День незалежності є офіційним вихідним, а 23 серпня — ні. Тож робочий день буде перенесено на суботу, 28 серпня. Такі умови виконуються лише для тих, хто працює у державних установах, тож для всіх інших вихідні можуть відрізнятися.

Поздоровлення зі святом Незалежності

В цьому році Україна святкує вже 30 років своєї незалежності! І на честь цього ми підготували для вас декілька листівок. Усі побажання ми адресовуємо вам, а ви їх можете переслати іншим людям: друзям, близьким та рідним.

Коли відзначається День Незалежності у 2022, 2023, 2024 та 2025 роках

Кожного року свято незалежності відзначається у той самий день — 24 серпня.

Свята завтра