23 серпня День державного прапора України

За день до Дня незалежності Україна святкує День державного прапора. Про його історію, значення кольорів, рекорди та інші цікаві факти читайте у нашій статті.


Історія державного прапора України

Історія державного прапора України розпочинається ще у 14 столітті. Саме тоді стяг із синім та жовтим (золотим) кольором можна було побачити на гербі Галицько-Волинського князівства (Королівства Русь). Пізніше полотнище з цими кольорами зустрічалося у козаків. Однак у звичному нам вигляді український прапор з’явився лише у 20 столітті.

Прапор України у давні часи

Походження кольорів нашого стягу історики пов’язують з Великим переселенням народів. Саме тоді, за їх думкою, з’явилося це поєднання. Однак про ці факти сьогодні маємо надто мало інформації.

Найперші нам відомі прапори були трикутно-клинової форми, і з’явилися вони ще за часів Київської Русі. В 13-14 століттях почали з’являтися прапори різних князівств, серед яких домінували синій, жовтий та червоний кольори. Серед них був прапор Галицько-Волинського князівства: синє полотно з золотим левом. Саме з цього стяга пішли кольори сучасного державного прапора.

Під час козацької доби у символіці переважав червоний та малиновий кольори. На багатьох з них зображували християнських постатей, герби, символіку чи портрет козака. Деякі прапори куренів та паланок були жовто-блакитними.

Перша письмова згадка

Перша згадка синього та жовтого кольорів на стязі стосується опису Грюнвальдської битви, де було об’єднано війська Королівства Польського і Великого князівства Литовського. Саме тоді львівське військо виступило під гербом з золотим левом на синьому фоні.

Легенди про зародження

Ми точно не знаємо, як з’явилися відомі нам кольори на прапорі та гербі Руського князівства. Проте існує легенда, що синьо-жовта символіка використовувалася ще трипільцями під час Великого переселення народів.

Коли офіційно визнали прапор України

Перші офіційні використання синьо-жовтої атрибутики відбулися в 1848 році. Тоді Центральною радою було затверджено прапор УНР. У ті часи використовувалися обидва варіанти стяга, з обидвома порядками кольорів.

У радянські часи синьо-жовтий прапор зазнавав цензури, а тих, хто його вивішував, жорстоко карали. Однак історія пам’ятає багато шанувальників стягу, які намагалися встановлювати прапор у себе на даху чи просто вивішувати, та всіх їх було репресовано.

Вперше за весь період існування СРСР державний прапор було офіційно вивішено лише в 1990 році. Сучасна версія стягу офіційно була затверджена 28 січня 1992 року.


 • Проведення свята державного прапора

  До того, як це свято з’явилося, прапор був однією з головних символік Дня незалежності. У цей день згадували його історію та значення, та це не відбувалося по всій країні, як сьогодні. Тоді увагу прапору приділяли переважно кияни. Офіційно День державного прапора було затверджено 23 серпня 2004 року.

  Сьогодні обов’язковим заходом до свята є підняття державного прапора о 9 годині ранку в Києві. Жовто-блакитні стяги вивішуються у кожному місті, селищі та селі України, проводяться святкові заходи та марші. Наприклад, у 2015 році на Софіївській площі відбулася виставка прапорів-реліквій.

  Синьо-жовтий стяг: символічне значення кольорів

  Сьогодні кожен школяр знає, що синій колір на прапорі означає небо, а жовтий — поля з дозріваючим колоссям. Але таке трактування з’явилося лише на початку 20 століття. Релігія має свою думку на цей привід: блакитний є божою силою, а жовтий є вірою.

  Насправді кольори прапора походять від кольорів гербу Галицько-Волинської держави. Чому було обране таке рішення для нього, нам досі невідомо.

  Існують цікаві історичні факти про кольори. На думку львівського історика Б. Якимовича слово «хохол» монгольського походження. З монгольскої «хох» перекладається як «синій», «небесний», а «улу» як «жовтий».

  Український прапор: рекорди

  Українці завжди намагалися приділити увагу символіці та зробити свій прапор помітнішим та величнішим. Найбільший намальований прапор було створено у 2014 на Оболонській набережній, де тисячі киян пофарбували бетон у синій та жовтий. А ось одним з найбільших та найвідоміших прапорів з тканини є стяг площею 1350 м², пошитий у 2007 році вдовою донецького шахтаря, пенсіонеркою Марією Бєлятковою. У 2009 році Запорізькі швачки фабрики «Селена» виготовили ще більший стяг розмірами 16х100 метрів! А вже через рік в Тернополі була проведена акція, де було розгорнуто прапор 9,5 км в довжину та 0,75 м в ширину!

  Найбільшим Державним Прапором України над містом є стяг 12х18 метрів, а найвищий флагшток сягає 72 метри в висоту. Що цікаво, обидва рекорди належать Дніпру та були зафіксовані у 2018 році. Вже у 2020 році рекорди було побито прапором розмірами 16 на 24 метри на флагштоці висотою майже 90 метрів в Києві. Та це не найвище розташування нашого прапору на планеті. Так, у 2016 році стяг було встановлено на вершині найвищого вулкана у світі Охос-дель-Саладо в Андах.

  Найбільший квітковий килим України також є прапором. З нагоди 25 річниці незалежності України було висаджено квітів площею понад 13 тисяч квадратних метрів!

  Цікаві факти про стяг

  Наш прапор має досить цікаве походження та історію, і про нього можна розповісти декілька цікавих фактів. Наприклад, червоний колір вважається найбільш популярним для прапорів держав. Цікавим тут є те, серед стягів слов’янських країн, лише український і боснійський не мають його на собі. А власне прапор України має 2 чітко визначених кольори, а його співвідношення сторін має бути 2:3. Кольори вперше з’явилися за часів Великого переселення народів, як вважають історики.

  Чому український прапор пропонують перевернути

  Прихильники теорії про те, що український прапор насправді має бути зі зміненим порядком кольорів, аргументують це історичними подіями. Так, до певного часу не було чітко визначеного варіанту. Лише у 1848 році під час «Весни народів» у Львові було здійнято прапор з сучасним порядком кольорів. Після цього такий варіант став переважати. Синьо-жовтий стяг був набагато більш поширеним у різних частинах України у 20 столітті. Вважається, що до Скоропадського УНР все ж використовувала іншу версію, а 26 березня 1917 року Центральною радою було здійнято стяг з жовтим кольором зверху, хоча й офіційних доказів немає. Є також версія, що навіть Михайло Грушевський затвердив такий порядок кольорів.

  Однак важлива не стільки історична достовірність, як фен-шуй чи просто символічне значення. Багато людей схильні вважати, синьо-жовтий стяг просто притягує нещастя до України, його намагалися знищити вороги, тож його треба негайно змінити. Інша частина населення України переконана, жовтий колір символізує тепло, віру та сонце, які мають домінувати над холодним та пасивним синім. Адже синій — це вода та холод. Саме тому прихильники цієї версії вимагають перевернути український стяг.

  А для декого важливим є збереження всіх канонів феншую. Звичне нам поєднання кольорів утворює таку гексаграму, яка є однією з найгірших, тоді як гексаграма перевернутого стяга каже про щастя та благополуччя. Існує слух, що китайська художниця Мао Мао у 1992 році особисто попросила Леоніда Кравчука змінити порядок кольорів, адже, на її думку, синьо-жовтий прапор притягує біди до держави.

  Також прапор має геральдичну містифікацію. У Європи усі прапори було створено на основі гербів. Для цього колір щита герба використовують для нижньої смуги, а колір фігури — для верхньої. За таким правилом, український прапор повинен мати зворотний порядок кольорів.

  Схожі прапори

  Мало хто задумується про те, що кольори на сучасному прапорі є стандартизованими й мають бути лише визначених відтінків. І у світі насправді існують стяги, які дуже схожі на український, а відрізняються лише відтінками жовтого і синього. Дуже нагадують український державний прапор стяги німецьких міст Хемніц та Біберах-на-Рісі, федеральної землі Нижня Австрія, герцогств Брауншвейг-Люнебург та Брауншвейг, міста Грифув-Шльонський та гміни Стара Камениця, що у Польщі, а також штату Дхолпур (існував до 1949 року), історична область на Балканському півострові Далмація та одна з провінцій Панами Еррера.


Привітання з Днем державного прапора

Для нас свято нашої символіки є важливим і багато хто захоче нагадати про цей день близьким. Привітайте їх за допомогою листівки, ми саме для цього зробили декілька картинок!

Коли відзначається День державного прапора України

Свято має одну й ту ж саму дату кожного року: 23 серпня. На наступний день Україна відзначає День незалежності.

Свята завтра