28 серпня Успіння Пресвятої Богородиці (Перша Пречиста)

В кінці серпня дуже багато християнських свят: усе готується до осені та всі святкують вдалий збір врожаю. Однак за врожай люди вже встигли подякувати Богові під час Спасів, а 28 серпня відзначається інше свято — День Успіння Пресвятої Богородиці.


Історія свята Успіння Богородиці

Поховання Діви Марії — одне з найзагадковіших подій в Біблії. За легендами, починаючи з пророцтва про її смерть і закінчуючи подіями після похорону сталося чимало чарівних чудес.

Явлення архангела

За три дні до події з'явився до Пречистої Діви архангел Гавриїл. Він прийшов зі звісткою про те, що відійде Богоматір до Бога через три доби. За його словами, житиме Діва Марія на небесах з Ним вічно в спокої та царстві. На додачу пророк приніс з собою гілку райського дерева і наказав нести її під час поховання перед труною.

Дізнавшись сумну новину, Богородиця захотіла попрощатися з усіма близькими й, залишивши заповіт про своє майно, приготувалася до смертної години. Також вона залишила завіт, що хоче, щоб всі апостоли були присутні під час її поховання.

Поховання

У день похорону Пречисту Діву несли через весь Єрусалим, щоб поховати її поруч з батьками та чоловіком. Все було за заповітом: апостоли з різних країн (крім апостола Фоми) зуміли зібратися в місті, щоб встигнути попрощатися з Дівою Марією.

Увесь час навколо труни йшла величезна процесія, і правоохоронці не могли розігнати натовп. Один з пресвящеників спробував нашкодити одру, на якому несли Пресвяту, але його руки в ту ж мить були відсічені невидимою силою. Коли Богоматір вже донесли до печери, апостоли закрили вхід каменем і просто покинули місце.

Вознесіння Богоматері на Небо

Апостол Фома, який був відсутній на похованні, пізніше стверджував, що Богоматір пропала з гробниці, в чому сумнівалися інші учні Ісуса. Щоб довести Фомі його неправоту, апостоли прийшли в гробницю і розкрили труну, тільки тіла там дійсно не виявилося. Апостол почав розповідати про те, як душа Богоматері піднялася на небеса в руки Ісусу.

Значення Успіння Богородиці

Для християн Богородиця є найсвятішою людиною з усіх, кого вони шанують, адже саме вона справила на світ Ісуса. Для католиків цей день — найважливіше свято в календарі.

Під час поховання Богоматері не було людей у скорботі. Навпаки, всі раділи за неї. Вона відійшла у світ вічного життя до спокою і миру після важкого життя, повного скорботи й печалі.

За легендою, Успіння відбулося за передбаченням архангела на третій день після пророцтва. Того дня все оточення побачило, як душа Святої Діви піднялася в небо, і її забрав Ісус. Як колись його немовлям тримала на руках матір, так зараз син забрав до себе на небеса душу Діви Марії.

Молитви на свято Успіння Богородиці

Віряни шанують Діву Марію дуже високо і вірять в її сили. Тому щороку вони просять її про захист, очищення, допомогу. Особливо важливо помолитися за дітей.

Ікони Успіння

Оскільки ця подія завжди була важливою для багатьох християн, сюжет успіння часто зображували на картинах та іконах. Зазвичай на іконі показана Діва Марія, що лежить в труні, а поруч стоять навколо неї апостоли зі святими. У центрі зображували фігуру Ісуса, який готується приймати у свої руки Пречисту душу Богородиці. Тільки ось душа ця завжди намальована у вигляді немовляти, як символ того, що після смерті всіх чекає народження у вічному житті.

Народні традиції в день Успіння Богородиці

Як і в будь-який інше церковне свято, віряни обов'язково мають сходити до церкви. Там на них чекає святкове богослужіння, вони обов'язково моляться і ставлять свічку за всіх рідних і близьких. У церкві можуть освячувати колосся і насіння як символ нового врожаю і життя.

Також заведено обов'язково молитися за здоров'я дітей, адже Богородиця є тією, хто породила Бога, а значить символізує материнство.

Що можна і не можна робити в Успіння

Крім звичайних заборон на християнські свята на зразок сварок або алкоголю, на Успіння існує ряд своїх обмежень. Наприклад, роса в цей день вважається символом сліз Богородиці, тому ходити по росі голими ногами грішно. Не варто вдягати незручне взуття, оскільки мозоль, отримана в цей день говорить про біди в майбутньому. Якщо дівчина мріяла про заміжжя, їй варто було мовчати на Успіння, а ось фізична праця була заборонена для всіх. У господарстві так само свої правила: не можна користуватися гострими предметами, а їжу ламати можна тільки руками, не можна розводити вогонь в будинку. Порушення заборон можуть накликати біду або жодне бажання не здійсниться.

Успенський піст

Успенський піст починається за два тижні до свята. 14 серпня святкується Медовий Спас, який є початком нового посту. Протягом 2 тижнів для всіх, хто постить, діють обмеження в їжі, які, між іншим, одні з найсуворіших в році. В жодному разі не можна вживати продукти тваринного походження. На Спас піст трохи полегшується: можна їсти рибу і вино. Водночас пишні гуляння, злість, сварки не дозволені ні в який день посту.

Прикмети на Успіння

Люди вірили в те, що за погодою в цей день можна складати прогнози. Якщо день видався сонячним, то теплої осені чекати не варто, а ось Веселка на небі й туман свідчать навпаки. Якщо ж випав іній, то зима прийде в цьому році рано, а якщо вже настало бабине літо, то вона буде малосніжною. Тиха вода говорить про спокійну зиму та осінь без вітрів.

Листівки-привітання з Успінням

Ми, як і ви, любимо свята й обожнюємо вітати з ними наших близьких і рідних. Для цього ми зробили кілька листівок до Дня успіння, якими точно так само можете скористатися й ви!

Коли відзначається День Успіння (Перша Пречиста) у 2022, 2023, 2024 і 2025 роках

Успіння своєї дати не змінює: щорічно воно відзначається 28 серпня, відразу після закінчення Успенського посту.

Часті питання

Оскільки про це свято люди знають набагато менше, ніж, наприклад, про Яблучний Спас або Масляну, ми вирішили також написати все, що ви могли не знати про нього.

Де була похована Богоматір?

Богородиця померла в Єрусалимі, згідно з легендою. Її поховали поруч з могилами її батьків у Гефсиманії. Сама гробниця знаходиться біля підніжжя західного схилу Єлеонської гори. Зараз цей храм називається храмом Успіння Богородиці.

Легенда свідчить, що апостол Фома був відсутній при її похоронах, але прийшов попрощатися з нею через 3 дні. Коли труну було розкрито, тіла в ньому не виявилося.

Скільки років прожила Пречиста Діва?

У Біблії сказано, що Богоматір прожила 72 роки.

Чи можна грати весілля на Успіння?

Під час багатьох церковних свят святкувати весілля — погана прикмета, проте це не про Успіння. Починаючи з 28 серпня, проводити весільні церемонії й вінчання дозволяється.

Чи є піст в Успіння Богородиці?

Успіння є першим днем після суворого Успенського посту. Цей пост починається за два тижні до цього на Медовий Спас. Під час нього святкують кілька свят, і під час кожного відбуваються послаблення посту.

Починаючи зі свята Успіння, піст закінчується, і всі обмеження на їжу знімаються. Починається період осіннього м'ясоїда, який триватиме аж до Різдвяного посту.

Чому Богородиця шанується Церквою вище, ніж всі святі?

Не для всіх Діва Марія є головною персоною для поклоніння. Наприклад, багато протестанти відмовляються її шанувати так, як це роблять православні християни.

Ті ж, хто шанують Богородицю більше всіх, роблять це з очевидної причини: вона народила на світ самого Бога. Вона єдина людина, яка мала таку божественну честь.

Праздники завтра