11 вересня Усікновення Глави Іоанна Предтечі (Головосік)

Головосік Іоана Хрестителя вважається чи не найнебезпечнішим святом у календарі християн. Для цього дня існує безліч заборон і правил, що стосуються їжі та роботи. У статті ми розкажемо, що саме не можна робити на Головосіка. А також читайте далі, які існують традиції та хто такий Іван Предтеча.


Біблійна історія свята Усікновення

День Святого Йоана Хрестителя є річницею його мученицької смерті. Іоан був попередником Ісуса, що пророкував його пришестя і проповідував покаяння.

За що ув’язнили Іоанна Предтечу?

Пророк проповідував покаяння та служіння Богу, мав великий вплив на маси. Це, за однією з версій, стало причиною для ув’язнення предтечі. Інша його провина пов’язана з тим, що він завжди критикував Ірода Антипу, який покинув свою дружину та жив з Іродіадою, жінкою свого брата. За це святого покарав сам Ірод, кинувши його у в’язницю.

Пізніше у царя Ірода на бенкеті дочка Іродіади догодила усім гостям своїм танцем, що той навіть пообіцяв виконати будь-яке її бажання. Дівчина знала про неприязнь матері до Іоана, тож захотіла, аби їй принесли голову Предтечі на тарілці. Ірод був засмучений таким побажанням, та все ж виконав обіцянку, яку дав перед гостями, і був змушений вбити пророка.

Спочатку дочка Іродіади робила нечисті речі з головою, після чого поховала її. Лише згодом голову було перепоховано у святі місця за християнськими звичаями.

Традиції на Усікновення голови Іоанна Предтечі

У цей день мало традицій, проте дуже багато різноманітних заборон. Оскільки це свято згадує смерть Хрестителя, усі обмеження 11 вересня пов’язані з його смертю.

Що не можна робити на Головосіка

Оскільки день вважається дуже небезпечним для будь-чого, робити майже нічого не можна. Не можна починати жодну важливу або складну справу: одружуватися, працювати у саду й на городі, відправлятися в дорогу. До рук не можна брати ніякі гострі предмети та знаряддя. Гуляти, веселитися й співати — також гріх. Усе це під забороною.

Заборона пов’язана саме з легендою виникнення свята, коли Іродова дочка випросила відсікти голову Іоанну Предтечі саме танцями та співом.

Крім того, заборонялося стригтися і навіть розчісуватися в цей день. Тим більше не можна було нікому позичати грошей та брати в борг.

Що можна і не можна їсти на Усікновення

На Головосіка припадає, мабуть, найбільше обмежень у їжі. Так, не можна їсти нічого червоного в цей день, адже червоний символізує кров Хрестителя. Обмеження є й на вино: його можна випити не більше склянки за день.

Оскільки за легендою голова Предтечі була принесена на тарілці, ставити нічого круглого на стіл не можна. Навіть пиріг у господинь мав бути довгастим. Нічого іншого круглого на столі також не має бути, під забороною круглі овочі та фрукти. І в жодному разі не можна різати хліб, хоча овочі дозволяється.

Крім заборон на червоне та кругле, триває суворий піст. Цього дня не можна вживати продукти тваринного походження.

Молитви Усікновення глави пророка, предтечі й хрестителя господнього Іоанна

На Головосіка заведено молитись про врятування від гріха та обману, а також аби знайти своє покаяння. Адже святий у християн допомагав знайти відповіді на запитання та лікував хвороби, в тому числі й головний біль.

Ікона Усікновення глави Іоанна Предтечі

Для християн цей день є дуже значущим, тож не дивно, що образ Іоана часто можна зустріти й на іконах. Зазвичай святого зображають з хрестом та манускриптом з молитвами про те, що покаяння допоможе стати на істинний путь та вбереже від гріхів. Права рука Івана-Хрестителя піднята, аби показати, що він научає цьому людей. Інколи ми бачимо трохи інший сюжет: святий тримає в руках окрім хреста блюдо з власною відсіченою головою на ньому.

Ікона з Хрестителем має вберегти не лише від гріхів, а й від обману та ворогів. Крім того, образ святого врятує від головного болю.

Народні прикмети на 11 вересня

Люди боялися цього дня, тож усі прикмети, пов’язані з Головосіком є поганими. Наприклад, дитина, що народилася 11 вересня, вважалася нещасливою, а її доля пророкувала бути сумною. А одяг, пошитий у цей день, обов’язково «посічеться» з часом.

Небезпечним місцем у цей день є ліс. Вважається, що вся нечисть виходить до людей, а змії заповзають під землю, аби неочікувано вкусити когось.

Усікновення глави Іоанна Предтечі: листівки

Аби по-справжньому відзначити будь-яке свято, варто привітати когось з ним. Ми саме підготували листівки, аби ви змогли їх надіслати своїм рідним у день Івана Хрестителя!

Коли святкуємо Івана Хрестителя у 2022, 2023, 2024 та 2025 роках

Свято щорічно припадає на 11 вересня для православних та на 29 серпня для католиків и не змінює свою дату.

Свята завтра