9 травня День матері

9 травня 2021 року Україна відзначає День матері. Це свято стало улюбленим для багатьох українців, які радо вітають своїх мам та нагадують їм ще раз про те, як дуже вони їх люблять.

Цікавий факт: слово «мама» у всіх мовах світу звучить майже однаково. І це не дивно, адже перші слова немовлят будь-якого народу схожі на звук «ма». Саме цей звук і лежить в основі походження цього слова у будь-якій мові.


Коли День матері в Україні 2021

У більшості країн світу День матері не має чіткої дати. Так само і в Україні. У нас офіційно це свято відзначається у другу неділю травня. Цього року свято випадає на 9 травня. Оскільки у цей день відзначають також День перемоги, що є вихідним, свято триватиму ще й понеділок. Тож у вас є можливість продовжити святкування на ще один день. Вперше в Україні це свято з’явилося у 1999 році, після чого воно стало офіційним.


 • День матері — історія свята

  Ідея про святкування сучасного Дня матері належить американській активістці Джулії Волд Гоув. У 1872 році вона запропонувала святкувати цей день у своїй прокламації. Іншою засновницею свята вважають Анну Джарвіс, яка у 1910 році влаштувала поминальну церемонію на честь померлої мами. Потім вона зверталася у своєму листі до представників влади щодо заснування такого свята. Офіційно у Сполучених Штатах Америки День матері вперше з’явився 8 травня 1914 року. Першим відзначати свято мами почав штат Вірджинія, а вже потім свято поширилося країною та світом.

  Символізм і вшанування матері

  У різні часи матерів вшановували по-різному. Для багатьох культур образ матері є одним з найголовніших та найсвященніших. Так, День матері у найдавнішій своїй формі існував ще за часів Стародавньої Греції. Тоді було заведено віддавати честь Геї — матері усіх грецьких богів.

  У Англії 17 століття була «Материнська неділя», що припадала на 4 неділю Великого Посту. Серед традицій святкування — випікання спеціального святкового пирога. Крім того, у цей день усю прислугу відпускали додому, щоб вони змогли нарешті приділити увагу своїм матерям.

  Навіть сьогодні у деяких країнах проводиться безліч церемоній, молебнів та заходів, присвячених матам та їх ролі у суспільстві.

  Релігійне підґрунтя свята

  Травень — місяць Пречистої Діви Марії, матері Ісуса, тож місяць для святкування було обрано не дарма. У цю пору заведено згадувати Святу та вшановувати її материнську самопожертву. Оскільки весна є символом початку чогось нового, її образ також пов’язують з материнським.


 • День матері в країнах світу

  День матері святкують у різних країнах світу, а не лише в Україні. Через те, що свято досить нове, його традиції не так сильно відрізняються у кожній частині планети. У багатьох навіть досить віддалених одна від одної країнах можна знайти однакові звичаї.

  Австралія

  Австралія, як і більшість країн, святкує День матері у другу неділю травня. На честь свята привітання отримують не лише матері, а й бабусі чи просто жінки, які виховували дітей. У цей день заведено приносити матерям сніданок у постіль.

  Австралійці полюбляють носити на грудях святкову гвоздику. Червону квітку приколюють ті, чия мама ще жива, а білу носять у пам’ять про померлих мам. Така ж традиція існує у багатьох країнах світу, проте, на відміну від Японії, вона досі існує у такому ж вигляді.

  Білорусь

  Попри те, що майже увесь світ святкує День матері навесні, Білорусь у цьому плані відрізняється. У цій країні свято відзначають 14 жовтня. Дата обрана на честь Покрови Пресвятої Богородиці, що є матір’ю Ісуса. Білоруси не мають певних традицій святкування. Проте так само як і в інших країнах, заведено нагадувати матерям, наскільки важливими вони є для своїх дітей та для суспільства.

  Японія

  Японія є однією з тих країн, де мама є центром сім’ї та усього суспільства. Японське свято матері вперше з’явилося у ті часи, коли почали відзначати День народження імператриці Кодзюн. Починаючи з 1931 року його разом з Днем матері святкували 6 березня. Це відбувалося через те, що Кодзюн була матір’ю чинного на той час імператора Акіхіто. Пізніше у 1949 році Японія перейшла на американський стандарт щодо свят, через що святом усіх мам стала друга неділя травня.

  Для японців День матері — привід подарувати мамі квіти. Найчастіше дарують троянди чи гвоздики. Останні є символом чистоти та материнської любові. Існує навіть традиція приколювати квітки на груди у знак поваги до мами.

  У школах та дитсадках у цей день проходять тематичні виставки дитячої творчості. Цікавий звичай мають численні міські парки по всій країні. Щорічно там влаштовують святкові фестивалі, куди матерів запрошують безплатно. Вперше такі заходи відбулися за ініціативою кондитерського концерну Морігана. Протягом усього дня жінки розважаються на усіх можливих атракціонах та весело проводять свій час разом зі своїми дітьми.


Традиції святкування Дня матері

В Україні немає сталих традицій святкування Дня матері, на відміну від країн Європи чи Японії. Проте певні звичаї помітні серед суспільства. Наприклад, заведено дарувати подарунки матерям. Більшу популярність отримали звичайні поздоровлення у словах, або ж листівки з привітаннями у соцмережах. День матері — сімейне свято, тож відзначають його зазвичай усією родиною.


Привітання з Днем матері

Найцінніше, що може отримати матір в подарунок від своїх дітей — їх любов та повагу. Для багатьох подарунок не такий важливий, як увага, тож ми віримо, що любов найкраще передається словами. Ми зробили для вас декілька листівок, які ви можете відправити своїй матері, якщо через відстань не можете привітати її офлайн.

Свята завтра