28 липня День Української Державності

З 28 липня 2022 року в українському календарі з’явилося нове свято — День української державності. Символічно, що одне з найбільших державних відзначається саме в День Хрещення Київської Русі-України, адже запровадження християнства на території Русі мало на меті зміцнити Русь та об’єднати слов’янські племена однією вірою.


Історія створення свята

День української державності було запроваджено шостим Президентом України Володимиром Зеленським у день 30-річчя Незалежності України. У той день, 24 серпня 2021 року, під час урочистої промови на засіданні Верховної Ради України Володимир Зеленський оголосив про подання законопроєкту, яким передбачено введення в Україні нового державного свята Дня української державності. 31 травня 2022 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, за який віддало свої голоси 257 народних депутатів. 9 червня новий закон набрав чинності.

У зв’язку з введенням нового державного свята 28 липня мало би бути вихідним днем вже у 2022 році. Однак через вторгнення російських військ на територію України 24 лютого 2022 року, перше святкування Дня української державності проходить в умовах воєнного стану.

Що означає «українська державність»

Слово «державність» означає особливий устрій матеріального та духовного буття цілого народу. Українці впродовж цілого тисячоліття неодноразово доводили, що мають власну українську державність. Сьогодні ми продовжуємо відстоювати право на незалежність, суверенність, неподільність та недоторканість територій своєї держави у важкій боротьбі проти держави-агресорки російської федерації.

До ознак державності належать:

- втілення права цілої нації мати незалежну державу;

- наявність органів публічної влади;

- державний суверенітет;

- система правових норм;

- міжнародна правова ідентифікація (визнання держави іншими державами світу).

Атрибути української державності:

- своя територія з чітко визначеними кордонами, на якій живуть українці, офіційна назва, час заснування або дата першої письмової згадки держави;

- державна українська мова;

- національне вбрання, національні страви, національні музичні інструменти, національна народна пісня, видатні історичні та сучасні постаті;

- національне гасло: «Слава Україні! Героям Слава!».

Етапи становлення української державності

Україна пройшла довгий шлях до становлення сучасної незалежної держави. Однак ще тисячу років тому на цій території вже існувала перша офіційна держава, яка була центром тогочасної європейської культури. Перша держава Київська Русь мала значний геополітичний вплив серед інших держав континенту. Усього історики виділяють 4 етапи становлення української державності протягом понад 10 століть:

  • Київська Русь, Галицько-Волинська держава — IX-XIII століття.
  • Запорозька Січ та Українська козацька держава (Гетьманщина) — XVI—XVIII століття.
  • УНР за Центральної Ради, Українська держава за П. Скоропадського, УНР за Директорії та ЗУНР — 1918–1919 роки.
  • Сучасна Україна — проголошено незалежність 24 серпня 1991 року.

Привітання з Днем української державності

День української державності — важливе свято для кожного українця, яке дає можливість усвідомлення того, що ми окрема нація зі своєю багатою історією та культурою, менталітетом, традиціями та звичаями. Українці є частиною цивілізованої європейської сім’ї, в центрі якої стоїть людина. Тому дуже важливо у цей день привітати своїх близьких та знайомих. А зробити це досить легко — надішліть своїм друзям, колегам та родичам ці листівки.

Коли відзначається День української державності у 2022, 2023, 2024 та 2025 роках

День української державності відзначається щороку 28 липня у День хрещення Київської Русі. З дати не виходить. У мирний час цей день є вихідним.

Свята завтра