8 Березня Міжнародний жіночий день

Для більшости з нас 8 березня — свято весни, жіночности та краси, теплий і ніжний день. Та чи завжди він був таким? Адже історія свята не зовсім відповідає весняному настрою. У статті ми розкажемо, як виникло свято усіх жінок, а також дамо кілька цікавих порад про те, що дарувати і якими словами вітати жіночу половину.

Історія

8 березня відзначається у світі з початку XX століття. У ті часи набирали оберти перші радикальні ідеї у суспільстві. Суфражистські рухи почалися у Європі ще у кінці ХІХ століття, однак до цього часу вони стали масовим явищем. Жінки боролися за базові права: право на голос, збільшення заробітної плати та покращення умов праці тощо. Тоді це було проблемою: жінки часто працювали понаднормово, деякі з них були змушені йти на роботу з підліткового віку, а грошей вони отримували значно менше, ніж чоловіки, ставлення до яких у суспільстві було набагато кращим. У 1908 році Нью-Йорком пройшла хода з 15 тис. жінок, які вийшли, щоб звернути увагу на ці проблеми.

Через рік у США з’явилося таке свято як Національний жіночий день. Його святкували в останню неділю лютого, проіснувало воно до 1913 року.

Усім відома Клара Цеткін запропонувала ідею Міжнародного жіночого дня у 1910 році на конференції, де було більше сотні активісток з 17 країн. Одразу ж ідею сприйняли позитивно. Перші святкування у деяких країнах Європи відбулися 19 березня. Того дня пройшло декілька мітингів за права жінок. Проте справжню увагу на це звернула пожежа на фабриці у Нью-Йорку, де більшість робітниць були мігрантками з Італії або ж єврейками. Ця подія відбулася менше ніж через тиждень після святкувань у Європі. На території сучасної України свято вперше відзначалося у 1913 році.

Надання офіційного статусу

У 1914 нарешті було вирішено відзначати Жіночий день 8 березня. Останнє святкування за старою датою відбулося 23 лютого, тож день перенесли на григоріанський календар.

Протягом наступних років світом проходили мітинги та страйки у підтримку жіночих прав. Одна з найвідоміших подій — «За хліб і мир» — страйк, що відбувся у 1917 році серед росіянок, які вимагали не лише прав, але і закінчення Першої світової війни. Ці події стали вирішальними не лише у здобутті права голосу жінками, а й для зміни влади у тодішній царській Росії. У СРСР свято стало офіційним 1965 року, тоді ж у цей день було запроваджено вихідний «за заслуги жінок».

Перше світове офіційне визнання свята відбулося аж у 1975 році Організацією Об’єднаних Націй. А вже у 1977 році ООН зобов’язала святкувати Міжнародний жіночий день усі країни-члени.

Попри комуністичне походження, свято не вважається таким. Для багатьох країн воно залишається Днем емансипації, рівних прав та жіночої солідарності та немає нічого спільного з іншими політичними течіями.

 • Як церква ставиться до Восьмого березня

  Різні церкви по-різному сприймають жіноче свято. У більшості церков на заході 8 Березня святкується, прихожани проводять певні обряди. Наприклад, канадська церква проводить молитви за жінок та особливо за тих, хто потребує допомоги. Організовуються різноманітні благодійні акції допомоги жертвам насилля чи дівчаткам, які постраждали через знущання в аборигенських племенах. Церква закликає не мовчати про випадки домагання. Також у цей день відбуваються різноманітні заходи у церквах: від конференцій про становище жінок у різних країнах до майстер-класів на різні теми та показів мод.

  Та не для всіх вірян це свято є таким. 8 Березня не має жодного відношення до православної церкви. Навіть, навпаки, Жіночий день підтримує «звільнення жінок від релігії». Деяких вірян це ображає, адже, за їх думкою, церква не може принижувати жінок, адже вона вважає їх «найчистішими». Тому для деяких православних святом усіх жінок є День святих жон-мироносиць, який святкують у другу неділю після Великодня. До того ж 8 березня припадає на дні Великого поста, тому пишне святкування не вітається.


 • Що дарувати на 8 Березня

  Найбільш «традиційним» подарунком вважається букет квітів. Найбільш популярними цього дня є тюльпани. Однак завжди можна порадувати маму, доньку, дівчину чи подругу чимось цікавішим. Наприклад, обрати щось зі списку:

  - Усне привітання. Проста увага та слова більш актуальні, якщо хочете привітати коліжанку, сусідку, просто знайому. Для коханої жінки слова вітання можна зробити частиною загального подарунка. Не обов’язково обмежуватися простою фразою: зробіть гарну листівку, постер, складіть вірш чи присвятіть їй пісню. Це буде особливо актуально, якщо ви перебуваєте на відстані.

  - Бокс із косметичними засобами та смаколиками. Сподобається дівчині, яка дуже полюбляє догляд за собою та солодощі.

  - Подарунок власними руками. Зробіть його самостійно, або підготуйте усе необхідне та запропонуйте дівчині зробити це разом. Якщо ви малюєте, можна спільно виїхати на природу та намалювати пейзаж. Дівчина мріє навчитися гончарству, запишіть її на урок до місцевого скульптора та зліпіть разом з нею перший глечик.

  - Яскраві емоції. Стрибок з парашутом, занурення у Червоне море, спільна подорож в екзотичну країну. Такі подарунки будуть особливо приємними для будь-якої дівчини.

  Але, якщо ви не знаєте, що з цього вибрати, запитайте про це у дівчини. Нехай вона обирає сама. А ви будете цього дня чарівником, який виконує її побажання. А якщо ви сама дівчина і шукаєте спосіб порадувати себе та свої подруг, то найкраще влаштувати святкову вечірку. Не обов’язково йти в кав’ярню чи нічний клуб. Можна влаштувати піжамний дівич-вечір удома, або влаштувати день атракціонів. Стовідсотково, буде весело. Підготуйте одна одній подарунки, замовте піцу або суші та святкуйте.


Прикольні поздоровлення з 8 Березня для жінок

 • Щоб вам було простіше підібрати найтепліші слова для коханих жінок, ми підготували кілька душевних листівок. Надішліть таке вітання імейлом, або зробіть таку листівку у графічному редакторі та роздрукуйте. Але найголовніше — будьте цього дня поруч із коханими.

Привітання з 8 березня мамі

Обов’язково привітайте цього дня найголовнішу жінку у вашому житті — маму. Вона заслуговує теплих слів не лише у свято, а й кожного дня. Тож, навіть якщо ви далеко, просто їй подзвоніть.


Як відпочиваємо на 8 Березня у 2021 році

В Україні 8 березня є офіційним святом і є вихідним. Воно випадає на понеділок, тому вихідні доповнюються ще одним днем. Крім того, у цьому році 8 березня є початком Масляної, тож за бажанням можна святкувати усе одразу.

Такі вихідні відносяться лише до тих, хто працює чи вчиться у державних установах. Але якщо у вас все ж є можливість, на ці дні можна сміливо запланувати поїздку до улюбленого міста чи навіть іншої країни.

Свята завтра