14 жовтня свято Покрови, День захисників і захисниць України, УПА та Козацтва

14 жовтня для України є справжнім кладязем свят: відразу 4 знаменних днів відзначаємо в цей день. У нашій статті нижче ви дізнаєтеся про кожну з них.


Традиції святкування та вихідні до Дня захисників і захисниць України

Це свято з'явилося не так давно, всього 7 років тому Петро Порошенко встановив щорічно святкування Дня захисників. Свято нагадує нам про мужність воїнів, які захищали Батьківщину протягом сотень років. Разом з появою цього свята в Україні був скасований день 23 лютого.

Через те, що свято дуже молоде, традицій як таких у нього немає. Однак цього дня належить почитати всіх, хто захищав Україну в різні роки і періоди її існування. Кожному з нас необхідно пам'ятати весь внесок героїв у те, щоб ми жили з мирним небом над головою і могли називати Україну незалежною.

У більшості країн свято освітян відзначається в інші різні дати. Наприклад, Іспанія святкує цей день 27 листопада, Південна Корея — 15 травня, Польща — 14 жовтня, а Сінгапур — в першу п'ятницю вересня. День вчителя в Аргентині (11 вересня) заснований на честь видатного педагога-активіста, президента країни Домінго Фаустіано Сармьенто, а в Індії (5 вересня) — на честь філософа, громадського діяча і також президента країни Радхакрішнан.

Марш Слави Героїв

Вперше цей марш відбувся у 2005 році в Києві під керівництвом ВО «Свобода» і ще кількох українських ультраправих партій. В опір маршу на вулиці також вийшли ліваки, через що згодом сталися сутички. Через рік суд заборонив виходити на марш на честь річниці УПА, але він все одно відбувся. Відтоді Марш Слави Героїв проводився щорічно за деякими винятками, і часто організатори приурочують ходу до річниць і Днів народження різних героїв України. Масштаби мітингу щороку все зростають і вже 2013 року на марш вийшло понад 25 тисяч осіб.

Які заходи пройдуть у містах України День захисників і захисниць

Свято є всеукраїнським, проте будь-яких стандартів з приводу організації в різних містах немає. Зазвичай відбуваються марші та святкові концерти. Найбільший мітинг проходить звичайно ж у Києві і називається він Марш Слави Героїв.

Свято Покрови Пресвятої Богородиці

У старовину свято Покрови вважалося одним з найголовніших у календарі. Божу Матір дуже шанували козаки, а в народі 14 жовтня був святом підготовки до зими і початку весільного сезону.

Що це за свято — Покров?

Спочатку День Пресвятої Богородиці є виключно християнським святом. Так, під час захоплення Константинополя, жителі, майже позбавлені надії на порятунок, зібралися в храмі молити про допомогу. Тієї ж миті з "явилася Богородиця в оточенні ангелів. Вона зняла зі своєї голови покрив і накрила їм людей, тим самим захистивши їх від ворогів і рятуючи місто. Події відбувалися 14 жовтня, тому свято відзначається в їх річницю.

Традиції та обряди на Покрову

Найголовніша традиція Покрови — влаштовувати весілля в це свято. І не дарма: весілля 14 жовтня було прикметою довгого і щасливого сімейного життя молодих. А якщо молодят укласти спати на непарну кількість снопів, найкраще, коли їх 21, то сім'ю чекає життя в багатстві.

Незаміжні дівчата теж мають свої звичаї: потрібно встигнути першою поставити свічку в церкві, щоб раніше всіх вийти заміж. Покривало на голові у молодої дівчини було символом Покрови. Вважалося, що Богородиця всіх покритих дівчат цього дня нагородить хорошими нареченими. Однак для всіх заміжніх жінок носіння хустки на голові в цей день обов'язкове.

Обряд з віником

Дівчата всіма силами намагалися залучити до себе наречених. Для цього існувала маса різних обрядів. Один з таких — з віником. Для цього обряду потрібно взяти новий віник, підмести їм підлогу ввечері 14 жовтня, а весь бруд прибрати на білу хустку. Поки дівчина підмітає, вона повинна проговорювати змову на наречених, "Як у будинку підмітаю підлогу, так наречених до себе закликаю. Як сміття на хустку збирається, так в мій будинок свати з'їжджаються ". Хустку з пилом потрібно зав'язати і заховати біля порогу.

Обряд з вузликами

Для цього обряду молода дівчина повинна взяти 2 мотузки. Їх необхідно пов'язувати міцними вузлами, проговорюючи рядки «Як у будинку підмітаю підлогу, так наречених до себе закликаю. Як сміття на хустку збирається, так в мій будинок свати з'їжджаються». Отриманий вузлик є талісманом, який потрібно повісити над дверима біля входу в будинок.

Обряд з обручкою

У страві потрібно налити води, куди покласти обручку. Колечко має бути успадковано від бабусі, особливо добре, якщо вона зі своїм чоловіком прожила довге щасливе життя. Далі блюдце потрібно поставити на підвіконня так, щоб на нього потрапляло місячне світло, а поруч поставити свічку. Страва зі свічкою повинна простояти там всю ніч, а з ранку кільце потрібно загорнути в хусточок і носити з собою як талісман.

Головні заборони свята Покрови

У цей день категорично не можна було працювати по будинку або в саду і в городі. Так само, як і покладається в християнське свято, не можна лаятися і злитися. При цьому не можна позичати гроші або брати в борг. До речі, м'ясо і будь-які інші продукти тваринного походження, в цей день не заборонені, так як на Покрову немає посту.

Народні прикмети на 14 жовтня

Як і з будь-яким іншим християнським святом, існує маса прикмет, пов'язаних з Покровою. Деякі з них пов'язані з погодою. Наприклад, вважається, що до обіду на Покрову осінь, а після обіду — зима. По погоді в цей день так можна зрозуміти, якими будуть найближчі місяці. Сніг на це свято говорив про холодну морозну зиму, а чи ось він впав ще до свята, то зима почнеться нескоро. Північний вітер також говорить про холодну зиму, тоді як південний — про теплу. Якщо за день не було опадів, то осіння погода ще довго триватиме. Вітер на Покрову є знаком холодної весни і мінливої зими.

Серед молоді вважається дуже хорошою прикметою зіграти весілля на Покрову. Коли всі передвесільні обряди за рік були проведені, наставала пора одружитися.

День українського козацтва і День УПА

Для козаків свого часу найголовнішим святом була Покрова, а Божу Матір вони шанували вище всіх інших. Тому не дивно, що в цей же день ми відзначаємо і День українського козацтва. Це свято існує з 1999 року і завдяки указу президента є офіційним.

І останнє свято в нашій статті, яке відзначається також 14 жовтня, — День української повстанської армії. Ця підпільна організація з'явилася в часи Другої світової війни, а своє свято відзначає в день свого заснування. Сталося це в 1942 році на заході України. УПА існувала до кінця 1940-х років, а деякі групування навіть довше. При цьому кількість учасників у різні роки змінювалася від 25 до 400 тисяч. Своєю головною місією УПА вважала відродити українську державу з усіх етнічних земель. Вперше День УПА відсвяткували 1947 року як 5-річчя створення армії.

Листівки до свят 14 жовтня

Безумовно, в такий багатий на свята день хочеться привітати когось. Ми для вас підготували кілька листівок, щоб ви могли відправити їх комусь і підняти цій людині настрій!

14 жовтня

14 жовтня

Що за свято 14 жовтня

Свято Покрови

День захисників і захисниць України

День УПА та Козацтва

Чи є це свято неробочим днем

В Україні 14 жовтня є вихідним днем кожного року. У 2021 році робоча п'ятниця була перенесена на 23 жовтня, щоб українці змогли відпочити 4 дні поспіль.

Свята завтра